Polska zapłaci migrantom, żeby wyjechali? MSWiA reaguje na krytyke
Celem było zmniejszenie liczby nielegalnych migrantów przebywających w Polsce poprzez zachęcenie ich do opuszczenia kraju. Podobne rozwiązania funkcjonują w innych państwach europejskich, takich jak Wielka Brytania, gdzie oferuje się 3 tysiące funtów, czy Litwa, z kwotą tysiąca euro.
Migranci nie dostaną pieniędzy na powrót. MSWiA się wycofuje, PiS atakuje
Minister Spraw Wewnętrznych, Tomasz Siemoniak, zapewnił, że z budżetu państwa nie będą wypłacane środki na rzecz migrantów opuszczających Polskę. Podkreślił, że takie rozwiązania nie zostaną wprowadzone, a decyzja o wycofaniu się z pomysłu była odpowiedzią na krytykę społeczną i polityczną.
Decyzja o wycofaniu się z tego pomysłu została ogłoszona przez wiceministra MSWiA, Macieja Duszczyka, na platformie X.
"Zgodnie z zapowiedzią, MSWiA wystąpiło dziś rano o wykreślenie zapisu o możliwości płacenia cudzoziemcom za ich reintegrację po powrocie do państw pochodzenia. Zmiana wpisu w rejestrze prac rządu ma być opublikowana niezwłocznie" – napisał na platformie X zastępca Tomasza Siemoniaka.
W programie „Debata Gozdyry” politycy różnych ugrupowań skomentowali tę decyzję. Dariusz Stefaniuk z Prawa i Sprawiedliwości określił pierwotny pomysł jako „bardzo głupi”, podkreślając, że większość obywateli była przeciwna takiemu rozwiązaniu.
Waldemar Sługocki z Platformy Obywatelskiej zauważył, że wycofanie się z nietrafionych pomysłów świadczy o zdolności rządu do refleksji i reagowania na głosy społeczne.
Paweł Śliz z Polski 2050 stwierdził, że choć pomysł był nietrafiony, to dobrze, że został wycofany, sugerując potrzebę innych metod radzenia sobie z problemem migracyjnym.
Programy reintegracyjne w Europie
Warto zauważyć, że programy wspierające dobrowolny powrót i reintegrację migrantów funkcjonują w wielu krajach europejskich. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) prowadzi programy pomocy w dobrowolnym powrocie i reintegracji (AVRR), które oferują wsparcie finansowe oraz logistyczne dla migrantów decydujących się na powrót do swoich krajów pochodzenia. Celem tych programów jest ułatwienie reintegracji społecznej i ekonomicznej powracających oraz zapobieganie ponownej migracji.