Oto nowy gatunek człowieka. Homo juluensis zmienia historię ewolucji
Tradycyjnie uważano, że ewolucja człowieka była liniowym procesem, który rozpoczął się od małpokształtnych przodków, takich jak Lucy, prowadząc do powstania współczesnych ludzi.
Jednak badania paleoantropologów Christophera Bae z Uniwersytetu Hawajskiego i Xiujie Wu z Chin sugerują bardziej złożony obraz. Opierając się na skamieniałościach z Azji Wschodniej z późnego czwartorzędu, naukowcy zasugerowali, że istniał jeszcze inny gatunek – Homo juluensis.
Kilka gatunków współistniało
Według ich analiz, Julurensowie żyli około 300 tysięcy lat temu, zamieszkując wschodnią Azję w niewielkich grupach. Gatunek ten przetrwał aż do około 50 tysięcy lat temu. Badania wskazują, że w tym samym czasie Azja Wschodnia była miejscem życia wielu odrębnych gatunków ludzkich, które nie tylko współistniały, ale także oddziaływały na siebie i krzyżowały się.
Bae i Wu wyróżnili cztery gatunki ludzi żyjących w tym regionie w tym okresie: Homo floresiensis – niewielkich rozmiarów „hobbita” z wyspy Flores w Indonezji, Homo luzonensis z Filipin, Homo longi z Chin oraz nowo nazwany Homo juluensis.
Każdy z tych gatunków miał unikalne cechy fizyczne. Homo floresiensis i Homo luzonensis charakteryzowali się niewielkimi i kompaktowymi sylwetkami, podczas gdy Homo longi i Homo juluensis mieli masywne czaszki o charakterystycznym kształcie.
Zaskakująca teoria naukowców
– Nie spodziewaliśmy się, że uda nam się zidentyfikować nowy gatunek hominina, a następnie sklasyfikować skamieniałości z Azji w różne grupy. To odkrycie może znacząco ułatwić komunikację naukową – przyznał Christopher Bae w komunikacie prasowym Uniwersytetu Hawajskiego w Manoa.
Zdaniem badaczy przełom ten pozwala lepiej zrozumieć zapis kopalny Azji Wschodniej, który dotychczas był słabiej udokumentowany w porównaniu z Europą i Afryką. Mimo to, badania mają swoje ograniczenia. Wiele analizowanych skamieniałości jest niekompletnych, a genetyczne powiązania między gatunkami nadal pozostają niejasne.
Choć odkrycie to może zrewolucjonizować dotychczasowe modele ewolucji człowieka, na ten moment pozostaje jedynie teorią wymagającą dalszych badań.