Sprawa krzyży w urzędach wraca w kampanii. Sprawdzono słowa Rafała Trzaskowskiego
W maju 2024 r. prezydent Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie ws. przeciwdziałania dyskryminacji w warszawskich urzędach. Według przepisów ze ścian placówek i biurek pracowników, w pomieszczeniach, gdzie są obsługiwani mieszkańcy stolicy, miały zniknąć symbole religijne, w tym krzyże. Sprawa była wielokrotnie wykorzystywana przeciwko politykowi, a teraz wróciła za sprawą wyborów prezydenckich.
Rafał Trzaskowski o zdejmowaniu krzyży z urzędów. Wraca sprawa Urzędu Dzielnicy Włochy
Sam Rafał Trzaskowski przekonywał ostatnio, że „nie został zdjęty żaden krzyż, a decyzja była podjęta tylko i wyłącznie na przyszłość”. Konkret24 podał, że taka sytuacja miała jednak miejsce. Rzecznik prasowa warszawskiego Urzędu Dzielnicy Włochy Małgorzata Kink przyznała, że krzyż zdjęto 25 września, tuż przed rozpoczęciem wrześniowej sesji rady dzielnicy.
11 października sprawę nagłośnił jeden z lokalnych portali i dalej ogólnopolskie media. Po fali krytyki na polecenie burmistrza Dominika Wymysłowskiego krzyż zawieszono ponownie trzy dni później. Kink skomentowała, że powodem zdjęcia krzyża była interpretacja zarządzenia Trzaskowskiego, która okazał się błędna.
W nowych placówkach urzędowych w Warszawie już bez krzyży
Stołeczny ratusz w odpowiedzi na pytania Onetu potwierdził, że w nowych placówkach urzędowych w Warszawie krzyże się już nie pojawiają. – Wytyczne zawarte w zarządzeniu są odpowiedzią na pytania jednostek m.st. Warszawy, które dotyczyły ekspozycji symboli religijnych oraz ceremonii poświęcenia przez księży nowo otwieranych obiektów – podkreślono.
W sierpniu 2024 r. Instytut Ordo Iuris poinformował o odpowiedzi warszawskiego ratusza, zgodnie z którą pracownikom urzędów pozwolono na umieszczanie na biurku symboli religijnych zgodnie ze swoimi przekonaniami. Wcześniej przy okazji rozporządzenia dopuszczono m.in. medalik, tatuaż, czy opaskę na rękę.