Zaskakujące spotkanie w Paryżu. Zełenski rozmawiał z Trumpem
Zełenski przybył do Pałacu Elizejskiego w chwili, gdy od dłuższego czasu trwało spotkanie Macrona z prezydentem elektem USA. Macron nie wyszedł go powitać, lecz krótko później trzej przywódcy wyszli razem do zdjęcia. Prezydent Francji stanął w centrum, mając po obu stronach swych gości.
Spotkanie Zełenski-Trump „niespodzianką”
Bezprecedensowe trójstronne spotkanie jest zaskakujące.
Początkowo zapowiadano rozmowy w gronie: Macron-Trump i Macron-Zełenski. Do ostatniej chwili nie potwierdzano możliwości trójstronnych rozmów bądź dwustronnego spotkania przywódcy Ukrainy z prezydentem elektem USA.
Podejście Trumpa do Ukrainy
Przypomnijmy wypowiedzi Donalda Trumpa na temat Ukrainy. Republikanin zapewniał, że „praktycznie jednym telefonem jest w stanie zakończyć wojnę w Ukrainie”. Tak jednak – jak można było się domyślić – się nie stało.
Doradcy Donalda Trumpa przygotowali zaś plany zakończenia wojny w Ukrainie. Projekty wzbudziły duże emocje ze względu na odrzucenie kluczowego postulatu Kijowa – akcesji do NATO.
Propozycje te opracowali: emerytowany generał Keith Kellogg, J.D. Vance – potencjalny wiceprezydent, oraz Richard Grenell, były szef wywiadu USA. Chociaż różnią się szczegółami, wszystkie mają wspólny mianownik: Ukraina miałaby zrezygnować z aspiracji członkowskich w NATO. Oto szczegóły:
-
Plan Keitha Kellogga zakłada zawieszenie broni i zmuszenie Ukrainy oraz Rosji do negocjacji. W tle miałaby działać dyplomacja międzynarodowa, aby wypracować trwałe porozumienie.
-
Propozycja J.D. Vance’a przewiduje utworzenie silnie ufortyfikowanej strefy zdemilitaryzowanej wzdłuż obecnych linii frontu. Jego podejście zakłada, że taki układ mógłby działać na wzór strefy zdemilitaryzowanej między Koreą Północną a Południową.
- Koncepcja Richarda Grenella sugeruje ustanowienie „stref autonomicznych” na wschodzie Ukrainy. Twierdzi przy tym wprost, że członkostwo Kijowa w NATO „nie leży w interesie Stanów Zjednoczonych”. Dodatkowo jego plan uwzględniałby wprowadzenie międzynarodowych sił, np. z państw europejskich, do monitorowania zdemilitaryzowanych obszarów.