Sikorski: nie ma rozmów w sprawie tarczy
Na antenie Polskiego Radia Sikorski podkreślił, że komitet do spraw rozmieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy rakietowej jeszcze się nie spotkał. Szef MSZ ustosunkował się do informacji poniedziałkowej prasy, że polski rząd zwleka z podjęciem rozmów z Waszyngtonem na temat tarczy i domaga się od USA wyjaśnień co do technicznych możliwości zagrożenia Rosji, a nie tylko - jak twierdzi Waszyngton - Iranowi.
"Najpierw przyjrzymy się wynikom dotychczasowych negocjacji. (...) Pan premier zapowiedział konsultacje - przede wszystkim z NATO, po drugie z Republiką Czeską, a także z niektórymi sąsiadami. I wtedy będziemy gotowi do przystąpienia ewentualnie do ponownych negocjacji" - powiedział Sikorski. Zapytany o rozmowy z Rosją w tej sprawie, zaznaczył, że "na razie konkretnych planów nie ma".
Minister spraw zagranicznych poinformował, że podpisał porozumienie o ułatwieniach wizowych dla Ukrainy po wejściu Polski do strefy Schengen. Zapytany o rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Rosji w Annapolis podczas szczytu dotyczącego pokoju na Bliskim Wschodzie, Sikorski zaznaczył, że była to "krótka rozmowa zapoznawcza".
Sikorski uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy jest planowane kolejne spotkanie z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem. "W dyplomacji niektóre sprawy powinny być trzymane w dyskrecji, aż będą gotowe do ogłoszenia opinii publicznej" - powiedział szef MSZ. Podobnie skomentował pytanie o to, czy jest możliwa wizyta premiera Donalda Tuska w bliskim czasie w Moskwie.
Odnosząc się do stosunków Polski z Rosją zwłaszcza teraz, po niedzielnych, uznanych za niezbyt demokratyczne, wyborach parlamentarnych w Rosji, Sikorski zaznaczył, że "z tak ważnym sąsiadem chcemy mieć poprawne stosunki". "Odblokowanie przez Polskę negocjacji w sprawie przystąpienia Rosji do OECD to nie jest jakiś bardzo znaczący gest dobrej woli" - zauważył szef MSZ.
Poproszony o komentarz do wypowiedzi wicepremiera Waldemara Pawlaka o równoprawnym traktowaniu rosyjskiego kapitału w Polsce, Sikorski ocenił: "Pan premier Pawlak powiedział, że kapitał rosyjski nie będzie dyskryminowany. I nie powinien być dyskryminowany. Natomiast oczywiście będziemy egzekwować wszelkie standardy, np. to, czy Rosja podpisała Europejską Kartę Energetyczną". Na pytanie czy protestowałby, gdyby Rosja chciała kupić którąś z polskich rafinerii, dając za to duże pieniądze, szef MSZ odpowiedział: "To byłaby kwestia dla pełnomocnika do spraw bezpieczeństwa energetycznego i na pewno stanęłaby na Radzie Ministrów".
ab, pap