Morszkulce wypłynęły z Bałtyku. „Rzadkie zjawisko”
Do Polski zawitała prawdziwa zima, a wraz z nią pojawiło się niezwykłe zjawisko, które zdumiewa mieszkańców wybrzeża i nadmorskich spacerowiczów. Mowa o lodowych kulach, nazywanych również „morszkulcami”. Te naturalne twory potrafią osiągać imponujące rozmiary – niektóre z nich mierzą nawet kilkadziesiąt centymetrów średnicy. Charakteryzują się niezwykle regularnym kształtem.
Rzadko spotykany fenomen
Widok morszkulców to prawdziwa rzadkość. Aby powstały, natura musi spełnić szereg bardzo specyficznych warunków atmosferycznych. Występowanie tego zjawiska wymaga niskiej temperatury, umiarkowanego wiatru oraz odpowiedniej obecności wody, lodu i śniegu w morzu. Proces formowania morszkulców zaczyna się od drobnych grudek lodu i śniegu, które zostają porwane przez morskie fale.
Z czasem, pod wpływem ruchu wody i delikatnego falowania, lodowe drobiny zaczynają przybierać kulisty kształt. Jak wyjaśnia portal zawszepomorze.pl, te kule formują się powoli – im dłużej pozostają w wodzie, tym większe i cięższe się stają. Jednak zbyt silny wiatr lub zbyt gwałtowne fale mogą przerwać ich proces wzrostu i rozbić je na drobne fragmenty.
Dla osób, które mają szczęście natknąć się na morszkulce podczas spaceru po plaży, jest to niezapomniane doświadczenie. Ich symetryczne kształty kontrastujące z naturalnym, chaotycznym krajobrazem wybrzeża robią niesamowite wrażenie.
Polskie wybrzeże obfituje w cuda natury
Niezwykłym szczęściem mogli poszczycić się spacerowicze, którzy w ostatnich dniach wybrali się na przechadzkę po plaży w Darłowie (Zachodniopomorskie). Bałtyk wyrzucił tam na brzeg piękny skarb – olbrzymi bursztyn. Znalazł go pan Sebastian wraz z małżonką.
Bursztyn był wielki jak dłoń. Małżeństwo zważyło bryłę bursztynu, którą znalazło i waga wskazała 140 gram. Trudno trafić na tak duży okaz!