Zakonnica w Watykanie używa feminatywów. Pełni ważne stanowisko
Siostra Simona Brambilla stanęła 6 stycznia 2025 roku na czele Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Właśnie wydała swój pierwszy dekret, który podpisała jako „prefektka”. Na oficjalnej stronie kierowanej przez nią dykasterii również podpisana jest żeńską wersją tytułu „prefekt” – czytamy na Ekai.pl.
Pierwszy dekret siostry dotyczył mianowania komisarzy w dwóch instytutach zakonnych we Włoszech. Dekret wydany został po tym, jak w instytutach w prowincji Lacjum przeprowadzona została wizytacja apostolska, po zakończeniu której stwierdzono potrzebę towarzyszenia obu instytutom życia konsekrowanego w dziedzinie formacji, dyscypliny zakonnej, apostolstwa i zarządu.
Watykan. Pierwsza kobieta na czele dykasterii. To przełomowa decyzja papieża Franciszka
Siostra Brambilla stała się słynna po decyzji Ojca Świętego z 6 stycznia, kiedy to po raz pierwszy w historii papież mianował kobietę prefektem dykasterii. Od prawie dwóch tygodni Dykasterią ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Wcześniej pełniła funkcję sekretarza dykasterii.
Simona Brambilla. Kim jest?
Urodzona w 1965 roku siostra Simona Brambilla ma wykształcenie pielęgniarskie oraz psychologiczne. Pracowała w szpitalu oraz wykładała w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gregoriańskiego. Była również misjonarką w Mozambiku, gdzie odpowiadała za duszpasterstwo młodzieży.
W 2019 roku papież Franciszek po raz pierwszy w historii mianował siedem kobiet na członkinie Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Siostra Brambilla została później jej sekretarzem, jako druga kobieta piastująca to stanowisko w dykasterii Kurii Rzymskiej po Alessandrze Smerilli.