Polakom bliższe Niemcy niż USA
Niemcy (50 proc. wskazań) wyraźnie wyprzedziły Stany Zjednoczone (33 proc.), Rosję (28 proc.) i Francję (22 proc.). Jeszcze mniej osób wymieniło Wielką Brytanię (18 proc.), ale tu dużą rolę odgrywa wiek - wskazało ją 32 proc. najmłodszych ankietowanych (18- 24 lata). Jest tak zapewne dlatego, że to właśnie młodzi najczęściej wyjeżdżają do pracy w Wielkiej Brytanii.
"GW" pytała też osobno o stosunki z Niemcami. Wygląda na to, że Polacy chcą normalności; większość ankietowanych (61 proc.) uważa, że Polska powinna traktować Niemcy jak inne duże kraje Unii Europejskiej - bez obciążeń z powodu historii, ale i bez prób budowy strategicznego partnerstwa jak ze Stanami Zjednoczonymi (za takim partnerstwem było 25 proc.). Jak to pogodzić z poglądem, że to z Niemcami Polska powinna współpracować najściślej? Być może "strategiczne partnerstwo" kojarzy się głównie ze sferą militarną, a współpraca to także handel.
Zanikają historyczne uprzedzenia - żaden z badanych w wieku 18-24 lat nie uznał, że w relacjach z Niemcami Polska powinna zachować szczególną ostrożność z powodu historii. Tego zdania jest 18 proc. ogółu ankietowanych, a ankietowanych w wieku powyżej 60. roku życia - 29 proc.
Sondaż telefoniczny dla "GW" przeprowadziła 7 grudnia PBS DGA na próbie reprezentatywnej 500 osób.