Padilla skazany na 17 lat za związki z Al-Kaidą
37-letni Padilla był członkiem gangu w Chicago, w więzieniu nawrócił się na islam i przystał do ekstremistów związanych z Al- Kaidą. Aresztowano go w maju 2002 r. i oskarżono o planowanie ataku z użyciem "brudnej bomby", w której konwencjonalne ładunki wybuchowe służą do rozproszenia na wielkim obszarze śmiercionośnych substancji radioaktywnych.
Przez 3,5 roku przetrzymywano go w areszcie wojskowym jako "enemy combatant", czyli "walczącego w armii wroga" - co jest kategorią stworzoną przez administrację prezydenta Busha dla podejrzanych o terroryzm, którym odmawia się statusu jeńców wojennych, ale także prawa do procesu przed normalnym sądem USA.
Przetrzymywanie Padilli na tej zasadzie spotkało się jednak z protestami, gdyż jest on obywatelem USA, podczas gdy status "enemy combatant" przypisano głównie terrorystom-obcokrajowcom. Prawomocność jego oskarżenia została zakwestionowana w Sadzie Najwyższym.
Z czasem jego sprawa trafiła pod jurysdykcję normalnego wymiaru sprawiedliwości i wycofano początkowy zarzut planowania ataku z użyciem bomby radioaktywnej, pozostawiając inne zarzuty działalności terrorystycznej.
Wyrok 17 lat więzienia jest dużo mniejszy, niż liczyły władze, które oczekiwały początkowo dożywotniego więzienia.
Wraz z Padillą skazano także - na 15 lat więzienia - terrorystę, który go zwerbował, imieniem Adham Amin Hassun, oraz na 12 lat więzienia innego terrorystę, Kifaha Waela Jayyous. Te ostatni organizował finansowanie operacji grupy islamistów w Miami, która pomagała terrorystom Al-Kaidy w Czeczenii, Afganistanie i Somalii.
Proces trwał trzy miesiące. Padilli udowodniono m.in. udział w szkoleniu terrorystów w Afganistanie. Dowodów dostarczyły także liczne podsłuchy rozmów islamistów prowadzone przez FBI.
ab, pap