Mularczyk: podejrzewam chęć "ukręcenia łba" sprawie Mirosława G
Poseł PiS pyta w swoim oświadczeniu, "czy tworzy się nieformalny układ obrońców dr. G., w skład którego wchodzą m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski oraz prof. Andrzej Zoll, który publicznie bronił dr. G."
"Gazeta Wyborcza" podała w sobotę, że delegowany do stolicy prokurator Prokuratury Rejonowej w Kaliszu Marcin Urbaniak - który prowadził śledztwo przeciwko dr. Mirosławowi G., stracił stanowisko w prokuraturze wyższego szczebla.
"Prokurator krajowy nie uwzględnił naszego wniosku o przedłużenie mu delegacji" - powiedział "GW" szef Prokuratury Okręgowej w Warszawie Andrzej Janecki.
Gazeta podała, że "z wydziałów śledczych prokuratur okręgowych wycofywani są asesorzy i delegowani prokuratorzy bez doświadczenia, którzy trafili tam za ministra Zbigniewa Ziobry".
"Delegacje do prokuratur wyższych szczebli były praktyką w prokuraturze od lat. Za rządów Ziobry praktyka ta została rozbudowana. Część delegacji służyć mogła kontroli nad wrażliwymi politycznie śledztwami (...) Inne awanse mogły służyć promowaniu +miernych, ale wiernych+" - podała "GW".
"Nowa ekipa w ministerstwie z tą praktyką postanowiła skończyć. Polecenie wydał prokurator krajowy Marek Staszak. Przed asesorami i większością prokuratorów z najkrótszym stażem szybki awans został zamknięty" - dodano na łamach gazety.
Piątkowa "Rzeczpospolita" podała z kolei, że warszawscy prokuratorzy chcą, by niemiecki biegły, prof. Roland Hetzer z Centrum Serca w Berlinie, uzupełnił swoją opinię w sprawie kardiochirurga Mirosława G.
Według dziennika - powołującego się na rzeczniczkę prokuratury Okręgowej w Warszawie, Katarzynę Szeską - prokuratorzy dostarczyli Hetzerowi dokumentację medyczną pacjentów kardiochirurga i poprosili go o przygotowanie do 10 marca ekspertyzy uzupełniającej.
"Zdaniem śledczych jego opinia z jesieni ubiegłego roku jest niejasna. Zadali więc 14 dodatkowych pytań. Dotyczą dwóch pacjentów kardiochirurga: Jerzego G., któremu lekarz przeszczepił serce (w związku ze śmiercią tego chorego dr G. ma zarzut zabójstwa), oraz Floriana M., w którego ciele po operacji pozostał gazik" - poinformowała "Rzeczpospolita".
Jak przypomniał dziennik, niemiecki biegły w swojej głównej opinii - uznanej za niejasną - nie potwierdził oceny prokuratorów, że "decyzja o przeszczepie w przypadku Jerzego G. była niewłaściwa, ponieważ pacjent miał zapalenie płuc". Hetzer nie dopatrzył się ponadto bezpośredniego związku pozostawienia gazika w ciele Floriana M. ze śmiercią chorego.
Mirosława G. zatrzymano w lutym 2007 r. w szpitalu MSWiA w Warszawie. Jest formalnie podejrzany o zabójstwo pacjenta, mobbing, znęcanie się nad osobą najbliższą; przedstawiono mu też 45 zarzutów korupcyjnych opiewających na kwotę ok. 50 tys. zł.
Zatrzymanie lekarza było filmowane i pokazane potem w stacjach telewizyjnych, po emisji na wspólnej konferencji prasowej Ziobry i szefa CBA Mariusza Kamińskiego. Ich wypowiedzi wywołały potem publiczną dyskusję o "teatralizacji" czynności procesowych i wykorzystywaniu ich w propagandowych celach.
G. w maju 2007 r. opuścił areszt, gdy Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał decyzję sądu I instancji, który wyznaczył kaucję w wysokości 350 tys. zł i zezwolił, by lekarz po jej wpłaceniu wyszedł na wolność. Sąd uznał bowiem, że mimo pięciu miesięcy śledztwa nie wykazano, by zachodziło "duże prawdopodobieństwo", iż G. umyślnie zabił pacjenta.
j/pap