Polska armia chce większej roli w Eurokorpusie
Podczas spotkania Gągor potwierdził, że strona polska jest zainteresowana większym zaangażowaniem w działania Eurokorpusu i zmianą statusu z państwa delegującego (sending nation) na status pełnoprawnego członka korpusu - tzw. państwa ramowego (framework nation). Pełnoprawnymi członkami są obecnie Belgia, Francja, Hiszpania, Luksemburg i Niemcy.
Dotychczas Polska wysyła nieliczny personel do kwatery głównej Eurokorpusu - służy tam trzech polskich oficerów; wybrane jednostki uczestniczą w ćwiczeniach. W przyszłym roku polscy oficerowie mają zajmować w dowództwie korpusu 15 stanowisk, w tym stanowisko zastępcy szefa sztabu. Trwają uzgodnienia polityczne w tej sprawie.
Dowódca Eurokorpusu, hiszpański trzygwiazdkowy generał Pitarch spotkał się także z wiceministrem obrony Stanisławem Komorowskim i przedstawicielami Dowództwa Wojsk Lądowych. W środę Pitarch obejrzy szkolenie poligonowe żołnierzy 15. Brygady Zmechanizowanej, której pododdziały uczestniczyły w ubiegłorocznych ćwiczeniach Eurokorpusu "Common Tenacity".
Decyzję o utworzeniu Eurokorpusu - Dowództwa Korpusu Francusko- Niemieckiego - rządy tych państw podjęły w 1992 roku, w ramach Traktatu Elizejskiego z 1963 r., zobowiązującego oba kraje m.in. do współpracy wojskowej. W 1993 r. do Eurokorpusu przystąpiła Belgia, a w kolejnych latach Hiszpania i Luksemburg. Stały się one państwami ramowymi, decydującymi o zadaniach, strukturze i rozwoju formacji. W późniejszych latach jako "sending nations" przyjęto Polskę, Austrię, Grecję i Turcję.
Główny cel Eurokorpusu to udział w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju. Od 1999 roku formacja stała się Korpusem Szybkiego Reagowania w ramach operacji UE i NATO. Pierwszą misją bojową Eurokorpusu był udział w misji SFOR w Bośni i Hercegowinie w 1998 roku, dwa lata później korpus przejął dowództwo nad siłami KFOR w Kosowie. Od sierpnia 2004 do lutego 2005 Eurokorpus kierował misją ISAF w Afganistanie.
ab, pap