USA zmieniają zdanie ws. ambasady Białorusi
Według agencji Associated Press, Departament Stanu USA miał zażądać w czwartek od Białorusi zamknięcia jej placówek dyplomatycznych w Stanach Zjednoczonych. Decyzję tę zatwierdził zastępca sekretarza stanu USA John Negroponte, ale w ostatniej chwili wycofano się z niej.
Departament Stanu USA twierdzi, że wciąż rozpatruje pełną gamę reakcji na środowe żądanie Białorusi, by kraj opuściło 10 z 15 amerykańskich dyplomatów w Mińsku.
"Nie podjęliśmy jeszcze decyzji o formalnym lub nieformalnym zażądaniu, by (Białorusini) dokonali kolejnej redukcji personelu" - powiedział na konferencji prasowej rzecznik Departamentu Stanu Tom Casey. Dodał, że nie zapadła także decyzja w sprawie zamknięcia amerykańskiej ambasady w Mińsku.
Jak podkreślił, USA mają "bardzo poważne zastrzeżenia" dotyczące żądania Białorusi, by opuściło ją kolejnych 10 dyplomatów.
Wcześniej agencja AP podała, powołując się na przedstawicieli władz USA, że Departament Stanu polecił Białorusi zamknięcie ambasady w Waszyngtonie i konsulatu w Nowym Jorku, a także zapowiedział zamknięcie amerykańskiej ambasady w Mińsku.
Według AP, Białorusi dano czas do 16 maja na odwołanie sześciu dyplomatów w dwóch misjach dyplomatycznych w USA, a amerykańska ambasada w Mińsku miałaby zostać zamknięta już w piątek.
Wspomniane źródła podawały, że Białoruś została poinformowana o tych decyzjach na dwóch równoczesnych spotkaniach dyplomatów USA i Białorusi w Waszyngtonie i Mińsku.
Przedstawiciele władz amerykańskich twierdzili także, że są prowadzone rozmowy z trzecim państwem na temat przejęcia ochrony amerykańskich interesów na Białorusi.
Amerykańska ambasador Karen Stewart opuściła Mińsk w marcu po odwołaniu przez Białoruś swego ambasadora ze Stanów Zjednoczonych.
Powodem zaostrzenia stosunków amerykańsko-białoruskich są amerykańskie sankcje wobec białoruskiej państwowej kompanii naftowej Biełnaftachim. Ich celem jest ukaranie reżimu prezydenta Alaksandra Łukaszenki za dławienie opozycji.ab, pap