"Przejęcie TVP przez PiS to kłamstwo"
"Każdy, kto ogląda tę telewizję, a szczególnie programy informacyjne wie, że tam pracują dziennikarze, którzy zdecydowanie bardziej sprzyjają Platformie niż nam" - powiedział prezes PiS na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.
Wcześniej, przed piątkowym głosowaniem nad rozszerzeniem kręgu osób zwolnionych z płacenia abonamentu, premier Donald Tusk mówił m.in., że wpływy z abonamentu, także od najbiedniejszych, idą m.in. "na partyjną propagandę partii, która zawładnęła mediami publicznymi".
Zwracając się do posłanki PiS, b. szefowej KRRiT Elżbiety Kruk, Tusk powiedział, że chce jej przypomnieć, iż to ona "uczestniczyła w zamachu, który trwał jedną dobę, na media publiczne". "Oddała pani media publiczne Lepperowi, Giertychowi i kazała pani płacić za to polskiemu emerytowi i renciście" - mówił premier.
Jarosław Kaczyński powiedział, że radzi premierowi, by polecił "przejrzenie programów informacyjnych" z czasów rządów koalicji PiS-Samoobrona-LPR. "Wtedy otrzyma informację, czy panowie Lepper i Giertych byli w tej telewizji popierani, czy też w sposób niezwykle niekiedy brutalny zwalczani" - ocenił prezes PiS.
Prezes PiS przyznał, że w TVP jest "kilka audycji, które się nie podobają pewnej części polskiego establishmentu, bo na przykład mówią o różnych niemiłych wydarzeniach", ale telewizja publiczna jest po to, "aby mówić prawdę".
W piątek Sejm uchwalił, zgłoszoną przez PO, nowelizację ustawy o opłatach abonamentowych, która poszerza krąg osób zwolnionych z tej opłaty. Opozycja zarzucała PO, że tą nowelą dąży do likwidacji mediów publicznych.
Zgodnie z nowelizacją, abonamentu nie będą musieli opłacać emeryci i trwale niezdolni do pracy renciści, a wskutek poprawki zgłoszonej przez Lewicę także: bezrobotni, uprawnieni do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych. Zwolnienie z opłacania abonamentu obejmie też osoby spełniające kryterium dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych.
ab, pap