Birma zgadza się na zagranicznych ratowników
Polski Caritas poinformował w poniedziałek, iż wspólnie z Caritas Szwajcaria rozpoczyna projekt odbudowy domów dla 350 rodzin poszkodowanych przez cyklon.
W poniedziałek szef birmańskich władz generał Than Shwe wizytował zniszczoną przez kataklizm deltę rzeki Irawadi, uważaną za spichlerz całego kraju. Dzień wcześniej generał po raz pierwszy odwiedził obozy dla ofiar cyklonu utworzone w Rangunie. Than Shwe stosunkowo rzadko opuszcza nową stolicę Birmy - Najpjidaw - leżącą 400 km na północ od Rangunu.
Organizacje humanitarne i agencje ONZ od wielu dni czekają na wizy birmańskie, lecz dotychczas junta odmawiała zgody na zorganizowanie przez obcokrajowców akcji pomocy na dużą skalę.
Obecnie napływ wszelkiej pomocy jest kontrolowany przez władze. Junta wojskowa podkreśla, że sama jest w stanie udzielić pomocy ofiarom.
Decyzja w sprawie przyjęcia pomocy zapadła na poniedziałkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich ASEAN- u w Singapurze. Celem szczytu było wywarcie wpływu na rządzącą juntę, by przyjęła zagraniczną pomoc i wpuściła do kraju ekspertów od kryzysów humanitarnych.
Birma oszacowała swoje straty na 10 miliardów dolarów. Szef singapurskiej dyplomacji George Yeo zapowiedział, że na 25 maja w Rangunie wyznaczono spotkanie darczyńców, na którym zostaną omówione potrzeby Birmańczyków.
Junta, w siedemnaście dni po przejściu żywiołu, ustanowiła trzydniową żałobę narodową. Będzie ona obowiązywała od wtorku do czwartku.
Liczbę ofiar cyklonu z pierwszych dni maja szacuje się na ponad 133 tys. zabitych lub zaginionych.
Japoński dziennik "Yomiuri Shimbun", cytując źródła w birmańskich władzach, napisał w poniedziałek, że rządząca Birmą junta wojskowa zaprosiła przedstawicieli 29 krajów, by odwiedzili zdewastowaną przez kataklizm deltę rzeki Irawadi. Wizytacje miałyby się rozpocząć od środy.
Otrzymanie zaproszenia potwierdził przedstawiciel japońskiego MSZ. Jak podano, Tokio rozważa propozycję. Ministerstwo nie potwierdziło jednak, by junta wysłała zaproszenia do 28 innych krajów.
Według "Yomiuri Shimbun" w grupie zaproszonych państw mieli się znaleźć zarówno sojusznicy Birmy, np. Indie i Chiny, jak i krytycy reżimu - USA oraz kraje europejskie.
Tymczasem Caritas Polska poinformował, iż wspólnie z Caritasem szwajcarskim rozpoczął projekt, którego celem jest w pierwszym etapie wyposażenie 350 najuboższych mieszkańców Rangunu w zestawy kuchenne i higieniczne, a następnie odbudowa ich domów. Już wcześniej polski Caritas przekazał 50 tys. dolarów na pomoc poszkodowanym.
pap, ss