Brytyjczycy kibicują Polakom
Gazeta nie bedzie wkładką, lecz autonomiczną gazetą - powiedziała odpowiedzialna za polskie wydanie "The Sun" - "Polski Sun" Dagmara Gładysz.
"Mamy własny zespół redakcyjny, z własnym marketingiem i dystrybucją. Będziemy korzystać z materiałów głównego wydania Suna, ale bardzo dużo będzie tekstów autorskich, dlatego jest to gazeta autonomiczna. Nie będzie to też żadna kolejna gazeta polonijna".
Nakład polskiego "Suna", według Gładysz, został zwiększony do 75-77 tys. egzemplarzy wobec planowanych wcześniej 60 tys. i będzie dostępny na całych Wyspach, łącznie z Irlandią i Szkocją, nie tylko w dużych miastach, ale nawet na wsi, gdzie pracuje duża liczba Polaków. 48. stronicowe wydanie kosztować będzie 50 pensów. Wiadomościom i komentarzom sportowym poświęcona będzie pierwsza i kilka ostatnich stron.
"Jest to także okazja, by polskie firmy mogły się reklamować w skali ogólnokrajowej, a nie tylko w mediach polonijnych o zasięgu lokalnym. Chcemy, by reklamodawcy poczuli, że mają kolejne, unikalne medium" - dodała Gładysz.
"Liczymy, że polska drużyna wypadnie jak najlepiej, ale nawet, jeśli nie będzie miała szczęścia, to i tak wydajemy dla Polaków na Wyspach 6 specjalnych numerów, które, mamy nadzieję, będą super- rozrywką" - podkreśliła.
"The Sun", a wcześniej szkocki związek kibiców, zdecydował się poprzeć w Euro 2008 polską drużynę. Żadna z czterech drużyn wyspiarskich nie zakwalifikowała się do tegorocznego turnieju finałowego mistrzostw. Według poniedziałkowego "Guardiana" z zamiarem zadeklarowania poparcia dla polskiej drużyny i wydaniem polskiej edycji nosi się z konkurent "Suna" - "The Mirror".
Nieoficjalne doniesienia wskazują, że wiele angielskich pubów zamawia polskie piwo z myślą o polskich kibicach, a sklepy sportowe zaopatrują się w sportowe akcesoria takie, jak koszulki i szaliki w biało-czerwonych barwach. Niektórzy piłkarze polskiej reprezentacji, na czele z Arturem Borucem, znani są angielskim i szkockim kibicom sportowym, ponieważ grają w tutejszych klubach.