Turcja za zjednoczeniem Cypru
"Rozwiązanie problemu cypryjskiego pod auspicjami ONZ będzie bazować na realiach istniejących na wyspie - powiedział Erdogan po spotkaniu z przywódcą Turków cypryjskich Mehmetem Alim Talatem. - Doprowadzi do stworzenie nowego partnerstwa opierającego się na dwóch równych narodach i dwóch państwach założycielskich".
Formalnie obie społeczności - grecka i turecka - popierają zjednoczenie wyspy jako federacji dwustrefowej i dwuwspólnpotowej. Jednak utrzymują się między nimi głęboko zakorzenione rozbieżności w ocenie praktycznego funkcjonowania federacji, a szczególnie w odniesieniu do rozmiarów autonomii, z jakiej będą korzystały.
Kwestie praktyczne przyszłego rozwiązania mają być omawiane podczas rozmów Talata z przywódcą Greków cypryjskich Demetrisem Christofiasem 25 lipca.
Śródziemnomorska wyspa jest podzielona od inwazji wojsk tureckich w 1974 roku, dokonanej w odpowiedzi na inspirowany przez Greków krótkotrwały zamach stanu. Na północy powstała samozwańcza Republika Turecka Cypru Północnego, uznawana jedynie przez Turcję.
Rozmowy pokojowe załamały się w 2004 roku, kiedy Grecy cypryjscy odrzucili oenzetowski plan zjednoczeniowy, zaakceptowany natomiast przez Turków cypryjskich. Wkrótce potem Cypr (greckie południe) przystąpił do Unii Europejskiej, a rząd Greków cypryjskich uzyskał prawo weta wobec dążeń Turcji do członkostwa w Unii.
pap, keb