Największy oscypek na świecie
Koalicja patronowała imprezie "OscypekFest", która w weekend odbyła się w Żywcu.
"Żywieccy bacowie wytwarzali gigantyczny smakołyk przez blisko 8 godzin. Uroczysty pomiar i ogłoszenie Rekordu Guinnessa odbyły się w trakcie niecodziennej, góralskiej biesiady. Góralski ser trafi pod młotek na cele charytatywne podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy" - powiedziała Kwapich.
Zdaniem gospodarza festiwalu Pawła Pieczarki jednym z powodów dla których zorganizowano "OscypekFest" jest pokazanie smakoszom trudu, jaki wkładają bacowie w wytworzenie oscypków. "Chcemy podtrzymywać tradycyjne wytwarzanie oscypka, gdyż boimy się, że w przyszłości określenie +baca+ może zniknąć z naszego słownictwa. W samym województwie śląskim jest ich ośmiu. Nie chcemy do tego dopuścić" - mówił Pieczarka.
Większość baców, zarówno ci z województwa śląskiego, jak i z Podhala, są w trakcie uzyskiwania certyfikatu, uprawniającego do legalności produkcji oscypka, jako produktu o Chronionej Nazwie Pochodzenia, zarejestrowanego w Unii Europejskiego.
Dwudniowa impreza w Żywcu obfitowała w atrakcje, zarówno dla smakoszy, jak i miłośników muzyki. W Żywcu wystąpili Trubadurzy, Gang Marcela, a także Ivan Mladek.
Koalicja Marek Ziem Górskich jest platformą zrzeszającą przedsiębiorców i samorządy z obszaru Żywiecczyzny i Podhala. Stanowi inicjatywę, której celem jest promowanie walorów turystycznych i ekonomicznych jednego z najczystszych ekologicznie regionów Polski. Kładąc nacisk na promowanie samego regionu, ma za zadanie jednocześnie podkreślać wyjątkowość i niepowtarzalność produktów z niego pochodzących.
ab, pap