Wrocław: obchody rocznicy inwazji na Czechosłowację
Jak powiedział w sobotę na konferencji "Polska i Czechosłowacja w 1968 r." europoseł Józef Pinior (SDPL), wydarzenia "praskiej wiosny" były momentem inicjacji politycznej pokolenia "Solidarności". "Czesi i Słowacy pokazali nam w 1968 r. drogę do wolności. Chociaż zostali pokonani militarnie, to zwyciężyli na poziomie moralno-etycznym" - mówił Pinior.
W ramach obchodów rocznicy, przygotowane zostały m.in. dwie wystawy fotografii. Na pierwszej zatytułowanej "Okupacja '68" zaprezentowanych zostało ponad 90 zdjęć, głównie z Pragi, dokumentujących inwazję na Czechosłowację. Powstała ona we współpracy z praskim Domem Fotografii. Wystawę można oglądać w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański" Galerii Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
"Na drugiej wystawie zatytułowanej +Powrót+, można zobaczyć prywatne zdjęcia fotografa Jana Bortkiewicza, przedstawiające m.in. defiladę Ludowego Wojska Polskiego po powrocie z Czechosłowacji" - powiedział PAP zastępca dyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu Igor Wójcik. Wystawa zorganizowana została we wrocławskiej Galerii Solidarności Polsko-Czesko- Słowackiej.
Obie wystawy można oglądać do 8 października. Wstęp na nie jest bezpłatny.
Zaplanowano także spotkanie z uczestnikami ruchu Solidarności Polsko-Czechosłowackiej oraz projekcje trzech filmów dokumentalnych opowiadających o wydarzeniach 1968 r. Są to dwa filmy czechosłowackie "Czarne dni" z 1968 r. i "Stypa za Jana Palacha" z 1969 r. a także film polski "Usłyszcie mój krzyk" z 1991 r.
Organizatorami obchodów są m.in. Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Solidarności Polsko-Czesko- Słowackiej we Wrocławiu.
pap, keb