Premier gotów zeznawać ws. więzień CIA
"Jeśli będę potrzebny, jeśli moje zeznania cokolwiek wniosą, to oczywiście tak" - powiedział Tusk dziennikarzom, pytany, czy będzie zeznawał w sprawie więzień CIA.
W sierpniu śledztwo wszczął z urzędu stołeczny wydział Prokuratury Krajowej. Śledczy badają, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce rzekomych tajnych więzień CIA.
Według Radia ZET, dokument potwierdzający istnienie więzień widzieli ministrowie w rządzie PiS. Zdaniem Radia ZET, "jakąś informację o więzieniach" sporządził Roman Giertych, gdy szefował sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Miała ona trafić do rąk ówczesnego koordynatora ds. służb specjalnych Zbigniewa Wassermanna.
Z kolei radio RMF FM podało w czwartek, że w 2006 r. w gabinecie Wassermanna odbyła się tajna narada w sprawie więzień CIA w Polsce. Radio twierdzi, że ówczesny szef Agencji Wywiadu Zbigniew Nowek przyniósł komplet dostępnych informacji o więzieniach CIA w Polsce.
Piątkowa "Gazeta Wyborcza" napisała natomiast, że b. wicepremier Roman Giertych poinformował Donalda Tuska o dotyczącej więzień CIA notatce Agencji Wywiadu.
Tusk powiedział dziennikarzom, że informację o "możliwości popełnienia przestępstwa" Giertych przesłał mu korespondencyjnie na początku jego urzędowania jako premiera. Zastrzegł, że Giertych "nie precyzował o co dokładnie chodzi".
"Tę informację przekazałem natychmiast zgodnie z zasadami prokuratorowi z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy. To jest wszystko co mam w tej sprawie do powiedzenia" - dodał Tusk. Zaprzeczył, pytany, czy w liście od Giertycha była mowa o notatce AW.
Szef rządu przebywa w piątek w Dolnej Saksonii na zaproszenie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Poetteringa.
ab, pap