Litwa: Piłsudski zrównany z Hitlerem
Grafik litewski Antanas Szakalis, który zaprojektował koperty, mówi, że stworzył je "w oparciu o fakty historyczne".
Dyrektor spółki, która sprzedaje koperty na Poczcie Głównej Jonas Jarmolaviczius mówi, że można wycofać koperty ze sprzedaży, ale zwraca też uwagę, że na Litwie obowiązuje zasada wolności słowa.
Zdaniem dyrektora Monitoringu Praw Człowieka na Litwie Henryka Mickiewicza, którego cytuje tygodnik, sprawą powinny się zająć odpowiednie instytucje, bo "nawet wolność słowa ma pewne granice".
Lider polskiej partii - Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, poseł Waldemar Tomaszewski nie wyklucza, że ukazanie kopert o treści antypolskiej jest związane z wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 12 października.
Tomaszewki przypomniał, że koperty nie są jedynym przykładem antypolskich działań na Litwie, jakie ostatnio odnotowano. Przed dwoma tygodniami Kazimeras Garszva, szef skrajnie nacjonalistycznego Towarzystwa "Vilnija", skierował list do wielu instytucji państwowych, m.in. do Prokuratury Generalnej i Głównej Komisji Wyborczej, z żądaniem delegalizacji AWPL, gdyż - jego zdaniem - AWPL jest organizacją antypaństwową i antykonstytucyjną.
"Nie wiem, jaki to będzie miało wpływ na wyniki wyborów, ale na pewno nie sprzyja to dobrej przedwyborczej atmosferze. Ubolewamy, że takie zdarzenia mają miejsce w demokratycznym państwie" - powiedział Tomaszewski.
ab, pap