"Łagodny" wymiar kary dla posłów PiS
Chodzi o posiedzenia Sejmu 13 czerwca i 11 lipca. Usprawiedliwienia posłów PiS dotyczyły ich nieobecności podczas głosowań w trakcie dwóch głośnych bojkotów obrad izby przez klub PiS. Prezydium Sejmu skierowało do komisji etyki sprawy 27 posłów. Usprawiedliwienia sześciu z nich komisja uznała za zgodne z prawdą, a jeden poseł nie stawił się na posiedzeniu.
"Komisja Etyki Poselskiej wydała bardzo łagodny wyrok, ale jednak skazujący dla 17 posłów PiS, w tym oprócz tego trzy upomnienia wyższej rangi" - powiedział w czwartek rano w TVN24 marszałek Sejmu.
Komorowski przypomniał, że komisja etyki ma możliwość zgodnie z regulaminem Sejmu zarówno zwrócić posłom uwagę, udzielić im upomnienia, ale też udzielić nagany.
"Marszałek Sejmu może tylko i wyłącznie przyjąć do wiadomości werdykt komisji, która nie skorzystała z możliwości dania nagany, co pozostawiam ocenie opinii publicznej i mogę powiedzieć jak w starym dowcipie: proszę zobaczyć z kim ja muszę współpracować" - powiedział Komorowski.
"Patrzę na tę kwestię z punktu widzenia zniechęcenia potencjalnych następców, którzy chcieliby naśladować PiS w tzw. lewych usprawiedliwieniach" - mówił marszałek Sejmu.
Podkreślił, że posłowie PiS nie tylko zostali ukarani przez komisję, ale też nie otrzymają wynoszącej 300 zł diety poselskiej w związku z nieobecnością na głosowaniach, gdyż - jak zaznaczył - ich usprawiedliwienia są "absolutnie nieważne".
Przewodnicząca Komisji Etyki Poselskiej Elżbieta Witek (PiS) poinformowała w środę dziennikarzy, że usprawiedliwienia posłów PiS były zdaniem komisji "nie do końca staranne", ale "absolutnie nie miały na celu wprowadzenie w błąd marszałka Sejmu". Komisja upomniała: Zbigniewa Ziobro, Przemysława Gosiewskiego i Nelli Rokitę. Wśród posłów, którym komisja zwróciła uwagę są: Ludwik Dorn, Jarosław Kaczyński, Marek Kuchciński, Zbigniew Wassermann, Paweł Kowal.
Według mediów, posłowie - by nie stracić diety - przestawili usprawiedliwienia, w których tłumaczyli się m.in. ważnymi obowiązkami parlamentarzysty, problemami zdrowotnymi lub przeprowadzaniem badań lekarskich.
Według regulaminu Sejmu, za przyczyny usprawiedliwiające niemożność wzięcia przez posła udziału w posiedzeniu Sejmu lub komisji uważa się m.in. chorobę albo konieczność opieki nad chorym, wyjazdy zagraniczne lub krajowe z polecenia Sejmu, urlop udzielony posłowi przez marszałka oraz inne ważne, niemożliwe do przewidzenia lub nieuchronne przeszkody.
pap, keb