We wtorek pogrzeb Mieczysława Rakowskiego
Jak poinformował rzecznik SLD Tomasz Kalita, uroczystości pogrzebowe b. premiera rozpoczną się we wtorek o godz. 13 w Domu Pogrzebowym na Powązkach.
Spodziewana jest obecność kierownictwa m.in. SLD, szefa klubu poselskiego Lewicy w Sejmie Wojciecha Olejniczaka, byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz b. premiera, b. szefa MSZ i b. marszałka Sejmu, a dziś senatora niezależnego Włodzimierza Cimoszewicza.
W uroczystościach pogrzebowych mają też wziąć udział dziennikarze "Polityki", której twórcą i wieloletnim redaktorem naczelnym był Rakowski. W imieniu redakcji tygodnika głos ma zabrać Daniel Passent; wystąpienie planuje również Aleksander Kwaśniewski.
Mieczysław Franciszek Rakowski urodził się 1 grudnia 1926 roku w Kowalewku. Był historykiem, dziennikarzem i politykiem. W latach 1988-89 kierował ostatnim rządem PRL; w latach 1989-90 sprawował funkcję (jako ostatni) I sekretarza KC PZPR. Rakowski to również wieloletni poseł na Sejm PRL (VI, VII, VIII i IX kadencji).
W latach 1952-82 związany z "Polityką" najpierw jako zastępca, później jako jej redaktor naczelny. Od 1951 roku Rakowski działał w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, będąc m.in. prezesem zarządu głównego w okresie 1958-1961. Od 1982 był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL.
W 1981 Sejm PRL VIII kadencji powołał go na urząd wicepremiera w rządzie Wojciecha Jaruzelskiego (do 1985 roku).
W Sejmie PRL IX kadencji Rakowski piastował z kolei funkcję wicemarszałka, a 27 września 1988 został mianowany premierem. Jego rząd podjął m.in. próby reform gospodarczych doprowadzając do uchwalenia przez Sejm korzystnej dla drobnych przedsiębiorców ustawy o działalności gospodarczej, umożliwiającej komercjalizację niektórych przedsiębiorstw i urynkawiającą ceny.
Na początku lat 90. Rakowski wycofał się z czynnego życia politycznego, brał jednak udział w debatach publicznych. Był redaktorem naczelnym pisma "Dziś", pisywał do "Trybuny", wydał dzienniki - 10 tomów obejmujących lata 1958-1989 oraz dziennik z lat 1991-2001 (Polski przekładaniec). W 2005 roku był członkiem komitetu wyborczego Włodzimierza Cimoszewicza w wyborach prezydenckich.
ND, PAP