Zmarł twórca komiksu "Kajko i Kokosz"
Janusz Christa urodził się 19 lipca 1934 roku w Wilnie, a od 1945 roku mieszkał w Sopocie. Debiutował w 1957 r. krótkimi historyjkami obrazkowymi w magazynie "Jazz" i tygodniku "Przygoda".
17 września 1958 r. w trójmiejskiej gazecie "Wieczór Wybrzeża" opublikował pierwsze paski komiksowe z przygodami Kajtka-Majtka. Od 1962 r. publikował tam opowieści o perypetiach dzielnych marynarzy Kajtka i Koka. Rysował je nieprzerwanie przez 14 lat, po sześć odcinków tygodniowo.
Ostatnią opowieścią z tego cyklu był najdłuższy polski komiks - "Kajtek i Koko w kosmosie", składający się z 1265 odcinków (lata 1968-72). Wiele komiksów o Kajtku i Koku ukazało się w postaci wydań książkowych w latach 90-tych.
W 1972 r. Christa stworzył swych najsłynniejszych bohaterów - słowiańskich wojów Kajka i Kokosza, z którymi przeniósł się z "Wieczoru Wybrzeża" do "Świata Młodych", a następnie do wydań książkowych (łącznie 20 tomów).
Prawie wszyscy kiedyś czytali o przygodach dwóch dzielnych wojów kasztelana Mirmiła - Kajka i Kokosza. Komiks Janusza Christy był PRL-owskim przebojem rynkowym. Walki, które toczyli wojowie Mirmiła z bandą groźnych Zbójcerzy pod wodzą Hegemona, wzbudzały wiele emocji u czytelników.
Najzabawniejsze w tym komiksie były odwołania do ówczesnego świata. Niepokój Mirmiła z powodu spodziewanego przybycia inspektora z Najwyższej Komnaty Kontroli oraz obrazki z ulic prasłowiańskiego grodu opanowanych przez cinkciarzy, to sceny, które długo można było opowiadać znajomym. W 1996 roku Kajko i Kokosz stali się też bohaterami gry komputerowej.
"Już od powszechniaka gryzmoliłem i gryzmoliłem. Na wszystkich lekcjach. Całe zeszyty były zabazgrane. Nauczyciele zwracali uwagę, wzywali rodziców, obniżali stopnie. Ale ja mam podzielną uwagę, więc rysowanie wcale mi nie przeszkadzało w uważaniu na lekcjach. Po kilku wizytach w szkole mama powiedziała: +Nic nie poradzimy, on już tak ma+" - wspominał Janusz Christa na konferencji prasowej zorganizowanej przez wydawnictwo Egmont przed rokiem z okazji wznowienia komiksów o Kajku i Kokoszu.
Komiksy Christy, takie jak "Bajki dla dorosłych", "Gucek i Roch", "Pan Paparura" ukazywały się w magazynie komiksowym "Relax". Ostatnim, nieukończonym, komiksem, nad którym podjął pracę, była humoreska "Polbida" narysowana w roku 1993. Później Janusz Christa przestał tworzyć ze względu na pogarszający się stan zdrowia.
W 2005 roku nakręcono krótkometrażowy film animowany w technologii 3D na podstawie jednej z części komiksu o Kajku i Kokoszu pt. "Zamach na Milusia". Głosu głównym bohaterom użyczyli Cezary Żak i Macxiej Stuhr, a film wyreżyserowali Daniel Zduńczyk i Marcin Męczkowski.
31 maja 2007 roku został odznaczony medalem Gloria Artis. W 2008 r. na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi świętowano 50- lecie Kajtka i Koka, ukazała się wówczas m.in. książka ze wspomnieniami Janusza Christy.
ND, PAP