Polsko-niemiecki podręcznik historii
Tego dnia w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się posiedzenie Rady Naukowej projektu podręcznika. To ona wybierze spośród nadesłanych zgłoszeń zespół autorski, który składać się ma z 10 osób - po pięciu z Polski i Niemiec.
"Tym samym zamkniemy pierwszą, organizacyjną fazę prac i rozpoczniemy etap praktyczny - pisania podręcznika" - powiedział Traba, który jest także współprzewodniczącym Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej.
Pierwsze efekty prac zespołu autorskiego zaprezentowane mają być na konferencji w Łodzi 2-6 czerwca przyszłego roku.
Wspólny podręcznik ma być także jednym z głównych tematów wspólnego posiedzenia prezydiów Sejmu i Bundestagu w Krzyżowej 23 i 24 listopada.
Z inicjatywą opracowania wspólnego podręcznika wystąpił w styczniu 2008 roku szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier. Propozycję poparli polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i minister edukacji narodowej Katarzyna Hall.
Oficjalnie prace nad podręcznikiem zainaugurowano 17 maja br. w Berlinie. Pierwszy tom, obejmujący okres średniowiecza do wczesnej nowożytności (XVIII wieku) miałby powstać za trzy lata i być przeznaczony dla gimnazjum.
pap, keb