"Rewelacje Schickla traktujemy ostrożnie"
"Naszym obowiązkiem jest weryfikacja wszystkich możliwych dokumentów. Dlatego rozważamy zwrócenie się w tej sprawie do niemieckiej redakcji. Znając jednak całą tę historię wiemy, że Niemcy usiłowali wykorzystać propagandowo śmierć gen. Sikorskiego, by obciążyć aliantów" - powiedziała.
"Dlatego traktujemy te doniesienia bardzo ostrożnie i z zachowaniem właściwych proporcji. Priorytety śledztwa są w tej chwili zupełnie inne" - dodała.
Niemiecki silnie prawicowy tygodnik "Junge Freiheit" opublikował artykuł historyka Alfreda Schickla, który opisuje rozmowę o treści sugerującej współodpowiedzialność brytyjskiego premiera Winstona Churchilla za śmierć gen. Władysława Sikorskiego.
Schickel, założyciel Instytutu Badań Historii Najnowszej w Ingolstadt, jest postacią kontrowersyjną, oskarżaną o rewizjonizm historyczny i relatywizowanie odpowiedzialności Niemiec za II wojnę światową.
Analityk stosunków międzynarodowych, autor książek "Zamach", "Zabójcy", "Gibraltar '43" dr Tadeusz A. Kisielewski powiedział, że wiadomość podana przez Alfreda Schickla o okolicznościach śmierci gen. Sikorskiego jest nieprawdziwa, jest to tzw. fałszywka.
"Znana jest (wiadomość podana przez Alfreda Schickla) z książek niejakiego Gregory'ego Douglasa alias Petera Stahla, notorycznego przestępcy, który między innymi odsiedział karę w kanadyjskim więzieniu za fałszowanie dolarów i ustawicznie podsyła historykom sfałszowane przez siebie dokumenty" - powiedział Kisielewski.
Książki te - mówił Kisielewski - noszą tytuły: "Gestapo Chief. The 1948 Interrogation of Heinrich Mueller" (trzy tomy, wydane w latach 1996-1998), oraz "Gestapo Chief. Mueller Journals, Volume 1: The Washington Years 1948-1950+, co-author Gregory Douglas, 1999".
ND, PAP