Brytyjski rząd chce walczyć z otyłością
Drugim celem akcji jest skłonienie producentów żywności do redukcji niezdrowych składników.
Wysoki przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia Ben Bradshaw powiedział w radiu BBC4, że rząd nie zawaha się przed uchwaleniem odpowiednich przepisów prawnych, jeśli producenci żywności z własnej inicjatywy nie wprowadzą zdrowszych produktów.
"Jeśli obecna akcja zaplanowana na trzy lata nie przyniesie wyników, to nie wykluczamy przyjęcia w przyszłości regulacji prawnej" - podkreślił minister.
Z danych statystycznych wynika, iż 90 proc. dzieci będzie otyłych do 2050 roku, o ile już teraz nie podejmie się żadnych działań. Wczesna otyłość naraża je na zachorowanie na serce, raka i cukrzycę typu 2.
Utrzymanie obecnego trendu narastania zjawiska otyłości pociąga za sobą rosnące koszty dla publicznej służby zdrowia (NHS). W 2050 roku wydatki na leczenie chorób będących następstwem otyłości mogą sięgnąć 50 mld funtów, co stanowi połowę obecnego rocznego budżetu NHS.
W ramach akcji uruchomiona została specjalna gorąca linia, umożliwiająca uzyskanie porad żywieniowych przez telefon, stworzono internetowe strony oraz podjęto kampanię reklamową w telewizji uwypuklającą kontrast między aktywnym fizycznie życiem dzieci i rodzin w przeszłości, a obecnym, stojącym pod znakiem gier komputerowych, telewizji i mikrofalówki.
ND, PAP
Warto się zmieniać! Zupełnie nowy tygodnik "Wprost" już w sprzedaży.
Zaprenumeruj tygodnik "Wprost" już dziś. Otrzymasz 52 numery tygodnika i odtwarzacz MP3 Samsung w prezencie.