Jak Polacy oceniają ministrów Tuska?
Pracę szefa rządu pozytywnie ocenia ponad połowa respondentów (59 proc.), negatywnie 29 proc. W porównaniu z grudniowym badaniem tego samego ośrodka oznacza to wzrost pochlebnych opinii o 1 punkt procentowy i o tyle samo - krytycznych.
Według sondażu dobrze pracę szefa MSZ ocenia trzy czwarte respondentów (76 proc., wzrost o 8 pkt. proc.), szefa resortu kultury - 54 proc. (wzrost o 4 pkt. proc.), a szefa MON - 53 proc. (spadek o 2 pkt. proc.).
Krytyczną opinię o pracy szefa polskiej dyplomacji wyraża co dziesiąty Polak (11 proc., spadek o 4 pkt. proc.). Źle działalność ministra kultury i ministra obrony ocenia odpowiednio 12 i 20 proc. (odpowiednio wzrost o 1 i 5 pkt. proc.).
Najwięcej negatywnych ocen (48 proc., wzrost o 4 pkt. proc.) odnosi się do pracy minister zdrowia Ewy Kopacz. Z dezaprobatą respondentów spotkały się również działania minister edukacji narodowej Katarzyny Hall (40 proc., wzrost o 2 pkt. proc.) i odpowiedzialnej za walkę z korupcją minister w Kancelarii Premiera Julii Pitery (38 proc., wzrost o punkt proc.).
Aktywność odwołanego w środę ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego pozytywnie postrzegało 41 proc. pytanych (spadek o punkt proc.), negatywnie - 37 proc. (wzrost o 7 pkt. proc.).
Pracę dwóch wicepremierów: ministra gospodarki Waldemara Pawlaka i szefa MSWiA Grzegorza Schetyny dobrze oceniło odpowiednio 50 i 46 proc. Polaków (wzrost o 7 i 2 pkt. proc.). W przypadku Pawlaka źle oceniło jego pracę 32 proc. respondentów (spadek o 2 pkt. proc.), a Schetyny - 27 proc. (wzrost o 5 pkt. proc.).
Ankietowani byli również pytani jak oceniają działanie polskiego wymiaru sprawiedliwości. 69 proc. jest zdania, że funkcjonuje źle, 18 proc. - dobrze.
TNS OBOP zrealizował sondaż telefoniczny w dniach 21-22 stycznia na grupie ogólnopolskiej, reprezentatywnej 1000 osób powyżej 18. roku życia.
ab, pap