Pochowano Annę Radziwiłł
"Żegnamy dziś pierwszą nauczycielkę Rzeczpospolitej. Człowieka, który może być wzorem dla nas wszystkich, wzorem służby publicznej" - powiedziała minister edukacji Katarzyna Hall.
Mówiąc o zmarłej podkreśliła, że "czuwała ona zawsze nad polską edukacją, bez wychodzenia na pierwszy plan, bez szukania sławy." I dodała: "Aniele Stróżu polskiej edukacji bądź dalej z nami, czuwaj nad nami. Dziękuje Ci."
W ostatniej drodze Annie Radziwiłł towarzyszyła rodzina, przyjaciele, politycy, przedstawiciele władz państwowych i tłumnie zgromadzeni warszawiacy.
"Spoczęła w grobie, w którym pochowani są nasi rodzice. Matka i ojciec, wraz nią, patrzą teraz na nas. Są dumni z córki (...) Całe życie była wychowawcą, nauczaniu poświęcała cały czas, jej największym dziełem są jej uczniowie. Wierna tradycji naszej rodziny ojczyznę pojmowała jako obowiązek" - powiedział brat zmarłej Stanisław Mikołaj Radziwiłł.
"Gdy prof. Henryk Samsonowicz zaproponował mi przygotowanie materiałów na podstolik oświaty na obrady Okrągłego stołu, spytałem czy będzie tam Anna Radziwiłł. +Oczywiście tak+ - odpowiedział. Wtedy wiedziałem, że wszystko będzie dobrze przygotowane, bo będziemy mieli fachowca, który wie co należy zrobić i o co walczyć" - wspominał prof. Andrzej Janowski.
Z kolei Karol Modzelewski wspominając Annę Radziwiłł powiedział, że "miała w sobie iskrę świętości, którą potrafiła w sobie utrzymać i rozwijać, oraz cnotę męstwa".
"Była osobą skromną, jakby utajoną w swoim życiu, ale przebogatą wewnętrznie i otwartą na innych ludzi" - mówił bp Tadeusz Pikus podczas mszy św. żałobnej w intencji Anny Radziwiłł w stołecznym kościele św. Michała.
Przed mszą szef BBN Aleksander Szczygło odczytał postanowienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego o nadaniu pośmiertnie Annie Radziwiłł Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Anna Radziwiłł przez ponad 30 lat była nauczycielką szkół warszawskich (XLI Liceum Ogólnokształcącym im. Joachima Lelewela, XVIII LO im. Jana Zamoyskiego, LO XXI im. Hugona Kołłątaja, XLII LO im. Marii Konopnickiej), w latach 80. była działaczką "Solidarności". Współpracowała z Prymasowskim Komitetem Pomocy Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. W wyborach czerwcowych w 1989 r. została wybrana do Senatu z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W rządzie Tadeusza Mazowieckiego została wiceministrem edukacji. W latach 1997-2001, w rządzie AWS-UW, pełniła funkcję doradcy ministra edukacji. Ponownie wiceministrem została w rządzie Marka Belki. W marcu 2008 r. weszła w skład Rady Edukacji Narodowej, organu doradczego przy minister edukacji Katarzynie Hall.
Była córką księcia Krzysztofa Mikołaja Radziwiłła i Zofii z Popielów.ab, pap
Pitbul: pies na polityków. Nowy portal rozrywkowy zaprasza!