Hamas odrzuca oskarżenia Izraela ws. kairskich rozmów
Izrael i Hamas prowadzą negocjacje w tej sprawie za pośrednictwem mediatorów z Egiptu. Strona izraelska zarzuciła w poniedziałek wieczorem Hamasowi "zaostrzenie stanowiska", "krok do tyłu w porozumieniach sformułowanych w ubiegłym roku" i "zwiększenie żądań pomimo hojnej oferty" ze strony Izraela.
W oświadczeniu, zamieszczonym we wtorek na swej stronie internetowej, Hamas zaprzeczył takim oskarżeniom, zarzucając ze swej strony Izraelowi, iż w toku spotkań w Kairze "nie przedstawił żadnych nowych propozycji". Według Hamasu, negocjatorzy izraelscy liczyli, że zapowiedź stworzenia rządu przez konserwatystów z Likudu sprawi, że strona palestyńska pójdzie na ustępstwa. Lider Likudu Benjamin Netanjahu sugerował już wcześniej, że nie będzie rozmawiać na temat wymiany.
Władze w Jerozolimie są gotowe wymienić przebywających w izraelskich więzieniach palestyńskich więźniów na przetrzymywanego od ponad dwóch lat żołnierza armii Izraela Gilada Szalita. Według Hamasu chodzi o 400 Palestyńczyków.
Szalit został uprowadzony 25 czerwca 2006 roku na terytorium izraelskim, przy granicy ze Strefą Gazy, przez trzy zbrojne grupy Palestyńczyków, w tym członków Hamasu. Jest obecnie przetrzymywany w Strefie Gazy.
W przeszłości Izrael odrzucał hamasowską listę zawierającą setki więźniów do uwolnienia, ponieważ były na niej nazwiska Palestyńczyków zaangażowanych w śmiertelne zamachy na Izraelczyków.
Pełniący nadal - do czasu powołania nowego rządu - urząd premiera Izraela Ehud Olmert ma we wtorek na specjalnym posiedzeniu rządu przedstawić gabinetowi szczegóły rozmów, prowadzonych z Hamasem w Kairze.