Rozmowy Borusewicz - Pottering
Hans-Gert Poettering zaznaczył, że B. Borusewicz jest dla polityków UE przykładem zaangażowania w przemiany w kraju, jest postacią historyczną, podobnie jak Lech Wałęsa. Wyraził nadzieję, że nie będzie się w Polsce kwestionować historycznej roli Lecha Wałęsy. Zaznaczył, że kiedy B. Borusewicz w latach 80. działał w "Solidarności", politycy UE starali się budować pojednanie Europy. "Jestem szczęśliwy, że Polska znalazła się w rodzinie krajów wspólnej Europy" - powiedział Poettering.
Komunikat zwraca uwagę, że zdaniem przewodniczącego PE frekwencję w wyborach do PE można i trzeba zwiększyć, bo polityka europejska jest prowadzona z myślą o obywatelach. Przewodniczący PE pytał marszałka, co może być przedmiotem sporu w zbliżającej się kampanii wyborczej.
Według B. Borusewicza dwie główne siły polityczne w Polsce - PO i PiS - mają różne poglądy na temat traktatu z Lizbony i wprowadzenia wspólnej waluty europejskiej. Przypomniał, że polski parlament już dawno ratyfikował traktat europejski. Teraz ten dokument czeka na podpis prezydenta.
Marszałek podkreślił, że Senat ogłosił rok 2009 Rokiem Polskiej Demokracji. Podziękował przewodniczącemu PE za nadanie imienia profesora Bronisława Geremka dziedzińcowi Parlamentu Europejskiego w Strasburgu - podkreśla komunikat.pap, em