Polska przeciwna zakazowi lotów do Meksyku
"Stanowisko Polski w tej sprawie musi być jednoznaczne. Jeśli dzisiaj zakażemy lotów do Meksyku to pokażą się nowe ogniska epidemii, zakażemy lotów do następnego i następnego (kraju) będąc konsekwentnym... Zamkniemy się w obszarach swoich państw, co będzie niekorzystne i w sposób oczywisty odbije się na gospodarce" - powiedziała Kopacz tuż przez rozpoczęciem w Luksemburgu nadzwyczajnego spotkania ministrów zdrowia "27" w związku ze świńską grypą.
Ministrowie mają porozumieć się w sprawie wspólnych unijnych działań w obliczu epidemii, która rozprzestrzenia się także w UE, gdzie odnotowano już co najmniej 20 przypadków. Większość z nich zgłoszono w ciągu ostatnich 24 godzin.
Francja zaapelowała do partnerów w UE o wprowadzenie unijnego zakazu lotów do Meksyku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie zaleca jednak wprowadzenia formalnych ograniczeń w podróży, ograniczając się do "odradzania" wyjazdów turystycznych do Meksyku (podobnie jak władze francuskie, brytyjskie, holenderskie i włoskie).
Odnosząc się do ewentualnych wyjazdów do Meksyku, minister Kopacz przypomniała, że trzeba "wiedzieć, czym to grozi" i bezwzględnie przestrzegać instrukcji rządu Meksyku co do środków bezpieczeństwa.
"Myślę, że ciężar dyskusji musi się przenieść z tego, czy mamy czegokolwiek zakazywać, na to, jak mamy zapobiegać tej epidemii, która może się pokazać w Polsce" - powiedziała minister, opowiadając się za koordynacją w UE w walce z epidemią.
Kopacz poinformowała, że informacja o wielkości zapasów leków przeciwwirusowych w Polsce jest tajna. "Zakup tych leków i dostęp do nich to jest propozycja, którą będę chciała zgłosić podczas tej Rady: równy dostęp w ramach solidarności, zarówno krajów małych i ubogich, jak i tych, które są zamożne i mogą zapłacić każdą cenę" - powiedziała minister.
Według projektu wniosków końcowych czwartkowego spotkania, ministrowie mają wezwać do "optymalnego wykorzystania leków przeciwwirusowych", takich jak Tamiflu. Według źródeł w Komisji Europejskiej, kraje UE dysponują zapasami leków wystarczającymi dla 16 proc. mieszkańców.
"Musimy być ostrożni, musimy być czujni, musimy być przygotowani i nie możemy panikować" - apelowała przed spotkaniem unijna komisarz ds. zdrowia Andrula Wasiliu.
Kopacz wyraziła przekonanie, że już w ciągu trzech miesięcy jest szansa na opracowanie szczepionki na grypę świńską. "Będę wnioskować o centralną rejestrację na poziomie UE, tak żeby każdy kraj nie musiał tego robić u siebie" - powiedziała minister.
ND, PAP