Kard. Tarcisio Bertone doktorem honoris causa KUL
W uroczystości nadania doktoratu uczestniczyli licznie zgromadzeni biskupi, m.in. przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.
List gratulacyjny do kard. Bertone wystosował prezydent Lech Kaczyński. Podkreślił w nim m.in. zasługi kardynała w upowszechnianiu praw człowieka. "Wysoko ceniąc rozległe dotychczasowe zaangażowanie Księdza Kardynała w dziedzinie duszpasterskiej, z tym większym uznaniem odnoszę się do bogatego dorobku naukowego Księdza Kardynała w dziedzinie prawa kanonicznego" - napisał prezydent.
Promotor doktoratu ks. prof. Józef Krukowski powiedział w laudacji, że przedmiotem zainteresowań badawczych kard. Bertone jest problematyka stosunków między Kościołem a państwem, a w szczególny sposób przyczynił się on do rozwoju prawa konkordatowego.
Jak podkreślił ks. Krukowski, kard. Bertone włączył się proces przebudowy tej dyscypliny prawa polegający na przyjęciu w niej zasad Soboru Watykańskiego II - tj. poszanowania wolności sumienia i religii oraz poszanowania autonomii i niezależności Kościoła od państwa.
Swoje wystąpienie kard. Bertone poświęcił chrześcijańskiemu rozumieniu dobra osoby i społeczeństwa. Wskazywał m.in. na niebezpieczeństwo relatywizacji podstawowych wartości, takich jak rodzina, miłość, etyka, religia. Podkreślił, że prawa obowiązujące w społeczeństwie muszą być zgodne z porządkiem moralnym i szanować godność osoby, stworzonej przez Boga.
"W różnych częściach świata, niestety również obecnie, nadal często przeważają racje silniejszego i przemoc fizyczna. W państwach prawa, na szczęście, nie jest to już dozwolone, jednak pod wpływem mediów rozprzestrzenia się kultura, które uważa za normalne albo nawet godne propagowania, nadużywanie władzy przez tych, którzy są bardziej inteligentni, lepiej zorganizowani, lepiej poinformowani czy bogatsi" - powiedział.
Tarcisio Bertone jest Włochem, urodził się w 1934 r. Jest członkiem Stowarzyszenia Księży Salezjanów, którego głównym zadaniem jest wychowywanie młodzieży. Święcenia kapłańskie przyjął w lipcu 1960 r., a siedem lat później podjął pracę naukową na Wydziale Teologicznym Papieskiego Ateneum Salezjańskiego w Rzymie, przekształconego potem w uniwersytet. W 1991 r. został biskupem, a cztery lata później podjął pracę w Kurii Rzymskiej jako sekretarz Kongregacji Doktryny Wiary.
Papież Benedykt XVI mianował w 2006 r. kard. Bertone Sekretarzem Stanu. Jego zadaniem jest wspomaganie papieża w zarządzaniu Kościołem oraz koordynowanie prac wszystkich dykasterii Kurii Rzymskiej i innych instytucji Stolicy Apostolskiej. Zajmuje się także sprawami kontaktów Kurii Rzymskiej z państwami i organizacjami międzynarodowymi.
W 2007 r. został mianowany kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego, którego zadaniem jest kierowanie Kościołem w czasie wakatu na Stolicy Biskupa Rzymskiego, w okresie po śmierci papieża i przed wyborem nowego.ND, ab, PAP