Karnowski pozostanie prezydentem Sopotu
Za tym, aby Karnowski pozostał na stanowisku prezydenta miasta, głosowało 8037 osób, przeciwko były 4892. Głosów nieważnych oddano 91.
Do urn w niedzielnym referendum wybrało się 13.020 mieszkańców kurortu. Frekwencja wyniosła 40,02 proc. Aby głosowanie było ważne, musiało w nim wziąć udział co najmniej 3/5 osób, które uczestniczyły w ostatnich wyborach prezydenta miasta, tj. 10.888 osób.
Uczestnicy referendum odpowiadali na pytanie: "Czy jest pan/pani za odwołaniem Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu, przed upływem kadencji?".
Oficjalne wyniki referendum mogły być znane już ok. godz. 23.00 w niedzielę. Członkowie jednej z 21 komisji obwodowych, w których odbywało się sopockie referendum, źle wypełnili jednak protokół głosowania.
Była to komisja, na terenie której, jako jedynej według wcześniejszych informacji udzielanych przez członków Miejskiej Komisji Wyborczej, Karnowski miał przegrać. Taki wynik tłumaczono tym, że w tej części miasta mieszka wielu ludzi ubogich. Po korekcie okazało się jednak, że i w tej komisji wyborczej prezydent Sopotu wyszedł obronną ręką z głosowania, choć liczba jego zwolenników była tylko nieznacznie większa.
Ostatecznie, oficjalny wynik referendum wywieszono na drzwiach Urzędu Miejskiego w Sopocie w poniedziałek przed godz. 2.00.
Pomysł, aby to mieszkańcy kurortu zdecydowali o przyszłości prezydenta Sopotu, zgłosił on sam na początku lutego. Wcześniej gdańskie biuro Prokuratury Krajowej postawiło mu osiem zarzutów, w tym siedem o charakterze korupcyjnym.pap, keb