60. lat RFN
Liczne uroczystości odbyły się również w dawnej stolicy Niemiec, Bonn.
Data 23 maja 1949 r., gdy w życie weszła Ustawa Zasadnicza RFN, jest uważana za moment powstania tego państwa.
Uroczystość pod gołym niebem w Berlinie uświetnił wieczorem koncert Orkiestry Opery Berlińskiej pod batutą Daniela Barenboima. 9. Symfonii Ludwiga van Beethovena przysłuchiwały się dziesiątki tysięcy osób, w tym przedstawiciele najwyższych władz niemieckich.
Jednak już od sobotniego południa tysiące ludzi odwiedzało stoiska krajów związkowych, ministerstw, partii, organizacji oraz państw ościennych, w tym Polski, na których mogli nie tylko poszerzyć wiedzę o historii, lecz także spróbować regionalnych potraw i napojów.
Tłok panował przez pewien czas w namiocie Bundestagu, gdzie na żywo transmitowano odbywające się w budynku Reichstagu wybory prezydenckie.
Do udziału w pikniku zaproszono też popularnych niemieckich moderatorów i artystów, jak piosenkarz Udo Juergens i zespół "17 Hippies".
Organizatorzy spodziewają się, że wieczorem pod Bramę Brandenburską przyjdzie pół miliona osób.
Jeszcze kilka miesięcy temu planowano, że obchody 60-lecia RFN potrwają trzy dni i będą dużo bardziej spektakularne. Zapowiadano nawet koncert legendarnej amerykańskiej grupy Rollings Stones. Plany pokrzyżował jednak kryzys gospodarczy, a także spory polityków o to, kto będzie w centrum uroczystości w gorącym okresie kampanii wyborczej.pap, keb