Utwór na 600-lecie Grunwaldu
Organizatorzy konkursu mają nadzieję, że będzie to utwór o charakterze uroczystym i jednocześnie autonomiczne dzieło o wysokiej wartości artystycznej.
Wykonanie trzech utworów wytypowanych przez jury i ogłoszenie zwycięskiego dzieła odbędzie się w 600. rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem - 15 lipca 2010 r. podczas uroczystego koncertu na wawelskim dziedzińcu arkadowym.
Przewodniczącym jury jest Henryk Mikołaj Górecki, który nawiązując do pełnej nazwy Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego "Wawel: musica festiva", tłumaczy intencje organizatorów: "Co może oznaczać pojęcie +musica festiva+ - +muzyka uroczysta+? Nie chodzi tu - chcę podkreślić z całą mocą - o muzykę czysto okazjonalną, uroczystą w znaczeniu sztuki pompatycznej".
"Od dawna męczy mnie problem: co to jest muzyka? Mogę powtórzyć za Leszkiem Kołakowskim, że muzyka to +gość z innego świata+. I taka też, w moim odczuciu, powinna być muzyka uroczysta - wyjątkowa, +z innego świata+. Pisana przecież dla Wawelu. A Wawel to miejsce szczególne. Też taki +gość z innego świata+" - dodaje kompozytor.
"Warto popatrzeć na Wawel w taki sposób, jak patrzył nań Stanisław Wyspiański - okiem wrażliwym i poetyckim, czujnym i indywidualnym. Przeżywając jego piękno. Wawel uosabia to, co mamy najwartościowsze: historię i żywą tradycję, a nie jedynie +nawiązywanie do+" - podsumowuje Górecki.
Nagroda w konkursie wynosi 50 tys. zł. Czas trwania kompozycji to 10-15 minut. Termin nadsyłania prac na konkurs upływa 15 kwietnia 2010 r. Partytury mają być przesyłane do kancelarii Zamku Królewskiego na Wawelu. Konkurs ma charakter otwarty.
Konkurs kompozytorski jest częścią większego przedsięwzięcia pod nazwą Projekt "Grunwald 2010", organizowanego przez Zamek Królewski na Wawelu dla upamiętnienia 600. rocznicy zwycięstwa grunwaldzkiego.
Nawiązując do wielowiekowej tradycji obchodów grunwaldzkiego triumfu, Wawel ma ambicję stać się ośrodkiem wydarzeń rocznicowych w 2010 r. To stąd 8 maja 1410 r. król Władysław Jagiełło wyruszył na czele wojska na wojnę z Krzyżakami. Jagiełło jest pochowany w Katedrze Wawelskiej.
W ramach obchodów zaplanowano m.in. kilka dużych koncertów muzyki poważnej. Uroczystości poprzedzą konkursy, np. na młodzieżowy komiks inspirowany Bitwą Grunwaldzką oraz na dziecięcy projekt znaczka pocztowego.
Jednym z ważniejszych wydarzeń wawelskich obchodów ma być wystawa prezentująca tradycje świętowania zwycięstwa grunwaldzkiego i jego kolejnych rocznic, od średniowiecza do współczesności. Najważniejszymi eksponatami będą trofea zdobyte podczas wojen z Krzyżakami i rozdane przez króla Władysława Jagiełłę kościołom w całej Polsce - m.in. w Gnieźnie, Krakowie, Sandomierzu, Poznaniu i Nowym Sączu. Otwarcie wystawy nastąpi na Wawelu 15 lipca 2010 r.
15 lipca 1410 r. na polach Grunwaldu polskie i litewskie wojska pokonały siły Zakonu Krzyżackiego.
pap, keb