Kampania na rzecz zjednoczenia Irlandii
Według nich także unioniści opowiadający się za utrzymaniem więzów Irlandii Płn. ze Zjednoczonym Królestwem, zwłaszcza politycznie umiarkowani biznesmeni przekonani są, że gospodarcze scalenie obu części Irlandii jest ekonomicznie uzasadnione.
"Nie ma sensu utrzymywanie podziału 6-milionowego kraju, w którym działają dwa różne systemy służby zdrowia, nie przystające do siebie różne infrastruktury i dwie różne polityki rozwoju turystyki" - stwierdził Doherty.
"Czy stać nas na utrzymanie podziału w obecnych trudnych ekonomicznie czasach?" - pytał z kolei Murphy, odpowiadając sam sobie: "Dynamika na rzecz usunięcia barier gospodarczego rozwoju wyspy jest silniejsza niż tendencja do utrzymania istniejącego podziału".
Murphy ujawnił, że do akcji zjednoczeniowej zostanie zaangażowana irlandzka diaspora m. in. w USA, Australii, Anglii i Szkocji. W sobotę lider Sinn Fein Gerry Adams wystąpi w Nowym Jorku na pierwszej imprezie zorganizowanej w ramach nowej kampanii. W lipcu planowana jest kolejna duża impreza w Londynie.
Adams wypowiedział się ostatnio, że spodziewa się zjednoczenia obu części Irlandii jeszcze za jego życia. Sinn Fein określana jest jako polityczne skrzydło Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), które włączyło się w proces pokojowy w Irlandii Płn.pap, em