G8 chce pokojowo rozwiązać konflikt w Iranie
"Wzywamy rząd irański do zagwarantowania, by wola narodu irańskiego miała przełożenie na proces wyborczy" - podkreślono w dokumencie, który - tak jak domagała się tego Rosja - nie kwestionuje uczciwości wyborów. Przedstawiciele państw członkowskich G8, przebywający w północnych Włoszech ubolewają z powodu przemocy, do której doszło po wyborach w Iranie. "Wzywamy rząd irański do zagwarantowania, by wola narodu irańskiego miała przełożenie na proces wyborczy" - czytamy w dokumencie, który - tak jak domagała się tego Rosja - nie kwestionuje uczciwości wyborów prezydenckich w Iranie z 12 czerwca.
Rezolucja, podkreślając "respektowanie suwerenności Iranu", wyraża jednocześnie ubolewanie, że po wyborach doszło do przemocy, która spowodowała śmierć ludzi. Wzywa Teheran do "poszanowania podstawowych praw człowieka, zwłaszcza wolności słowa". Ministrowie zapewnili, że wspólnota międzynarodowa nie ma zamiaru "modyfikować" rezultatów wyborów prezydenckich w Iranie z 12 czerwca, uważanych przez opozycję irańską za sfałszowane. Apelują jednak, by wyjaśnić wątpliwości dotyczące ich rezultatów.
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że jest bardzo zaniepokojony użyciem siły przeciwko uczestnikom powyborczych protestów. Agencja AFP ocenia, że ten komentarz oznacza zmianę ostrożnego tonu Moskwy, która dotąd uważała kryzys w Iranie wyłącznie za wewnętrzną sprawę tego kraju. "Jest jasne, że nie będziemy zgodni w sprawie Iranu" - powiedział szef dyplomacji Francji Bernard Kouchner.
Ministrowie G8 wyrazili w rezolucji solidarność z bliskimi ofiar irańskich protestów. Według różnych źródeł zginęło w nich od 17 do 20 ludzi. AFP podkreśla, że liczby tej nie można zweryfikować.
Państwa G8 wezwały także Teheran do współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) w sprawie jego programu atomowego oraz do podporządkowania się rezolucjom Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącym tego programu. Uznając prawo Iranu do cywilnego programu nuklearnego, G8 uważa, że Teheran powinien "na nowo wzbudzić ufność, że jego działania nuklearne mają wyłącznie charakter pokojowy".
dar pap