Skazani opozycjoniści z PRL mogą iść do parlamentu
"Jest zatarcie kary, a w tym wypadku nie będą mogły kandydować do parlamentu osoby, które mają niezatarte wyroki, czyli najdalej sprzed pięciu lat" - podkreślił Komorowski w środowej rozmowie z dziennikarzami.
Dopytywany, czy taki zakaz mógłby obejmować byłych opozycjonistów skazanych w okresie PRL, marszałek powiedział: "o ile mnie pamięć nie myli, właśnie obchodziliśmy 20. rocznicę odzyskania niepodległości; mam nadzieję, że kara Zbyszka Romaszewskiego, wyrok w systemie komunistycznym, także ten w stosunku do mnie, zostały zatarte lub uznane za nieobowiązujące".
Komorowski w 1980 roku został skazany razem z działaczami Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela na karę miesiąca pozbawienia wolności za zorganizowanie w dniu 11 listopada 1979 manifestacji. Romaszewski (który w wywiadzie dla "Dziennika" wyrażał obawy, że nowela dotknie skazanych opozycjonistów) w stanie wojennym był sądzony w dwóch kolejnych procesach: twórców Radia Solidarność oraz KOR i więziony od 1982 do 1984 roku.
Komorowski podkreślał, że zmiana w konstytucji "ma dotyczyć poważnych przestępców, a także ma eliminować z parlamentu osoby, które by w trakcie pełnienia misji poselskiej lub senatorskiej popełniły przestępstwo, za które sąd wymierzyłby im karę więzienia".
"Nikt nie będzie wypchnięty poza nawias biernego prawa wyborczego tylko dlatego, że przejdzie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu lub popełni przestępstwo w ruchu drogowym" - zapewnił marszałek.
W nowelizacji konstytucji przyjętej przez Sejm i Senat znalazł się zapis: "Wybraną do Sejmu lub do Senatu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego". Środowa decyzja Senatu o uchwaleniu zmiany w konstytucji (Sejm przyjął nowelę w maju) w zasadzie kończy pracę nad tą sprawą, bowiem zgodnie z konstytucją prezydent nie może tej noweli zawetować ani zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego. Może ją jedynie podpisać.
Zmiany mają obowiązywać od następnej kadencji parlamentu.
pap, keb/bcz