Projekt „Przedsiębiorcza Uczelnia” - efekty dotacji z UE
Darmowe kierunki – warunki rekrutacji
Projekt zapewnił utworzenie w WSP TWP 22 bezpłatnych dwu i trzy-semestralnych studiów podyplomowych. Skorzysta z nich około 990 osób. Możliwość podjęcia edukacji na darmowym kierunku ma każdy, kto ukończył studia wyższe i z chwilą ogłoszenia naboru zarejestrował się w Uczelnianym Systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów, a także pozostawił w dziekanacie oryginały dokumentów świadczących o zdobyciu wykształcenia. „Mamy przeznaczone dla Naszych studentów do 35 miejsc na każdym z kierunków. Jeżeli liczba osób zainteresowanych nie przekracza limitu miejsc przyjmujemy ich od razu, natomiast często na jedno miejsce przypadają 3 lub 4 osoby." – tłumaczy Kamila Jeżowska, koordynatorka Projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia" – „Gdy na dane miejsce mamy chociaż podwojoną ilość chętnych rozpoczynamy rozmowy kwalifikacyjne, albo organizujemy testy. Znacznie częściej są to jednak rozmowy przypominające egzaminy wstępne. Taka rozmowa sprawdza ich wiedzę ogólną, a także znajomość przekazanego zainteresowanym materiału edukacyjnego".
Zakres tematyczny studiów, które można podjąć w placówkach WSP TWP jest bardzo rozległy. Można podjąć zarówno studia na kierunku Opieka nad małym dzieckiem w rodzinie (Lublin), Praca z rodziną w placówkach socjalizacyjnych (Lublin) czy Komunikacja w biznesie (Warszawa, Człuchów), albo choćby Lobbing polityczny (Warszawa).
Otwarcie studiów komercyjnych na WSP TWP
Jednym z następstw projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia" jest fakt, że WSP TWP ma zamiar otwierać coraz więcej kierunków, na których będzie możliwe podjęcie studiów komercyjnych. Jak poinformowała Jeżowska - prawdopodobnie będą to wszystkie kierunki aktualnie funkcjonujące w Warszawie. Chętni będą mogli rozpocząć naukę na takich wydziałach jak choćby Gospodarka społeczna, Samorząd terytorialny, Nowe zarządzania i public governance czy EFS a edukacja. Nowością są także gender studies.
Studia na odległość – platforma e-learningowa
Forma kształcenia za pośrednictwem platformy e-learningowej z pewnością poza funkcją czysto edukacyjną, będzie pełnić rolę badawczo-rozwojową. Za pośrednictwem nowoczesnych technologii znacznie ułatwi pracę wykładowcom i studentom. „Platforma jako taka jest już przygotowana. W tej chwili pracujemy jeszcze nad stworzeniem odpowiednich jednostek dydaktycznych, materiałów pomocniczych i prezentacji multimedialnych. Myślę, że w październiku tego roku dostępna dla studentów będzie nauka w tej formie przedmiotów ogólnorozwojowych, a mniej więcej na początku semestru letniego ruszą pierwsze zajęcia prowadzone w ten sposób w zakresie konkretnych kierunków studiów" – zapewnia pani Kamila Jeżowska, która uważa, że studia poprzez e-learning powinny być w większej ilości szkół w całej Polsce.
Dodatkowo darmowe kursy – dostępne dla każdego?
Uczelnia realizuje także szereg bezpłatnych kursów, z których będzie mogło korzystać 1500 osób. Na kursy mogą uczęszczać zarówno osoby z otwartego naboru, jak i studiujące w WSP TWP. Jeśli chodzi o zakres tematyczny, jaki obejmuje bezpłatna oferta szkoleniowa to jest ona głównie skierowana dla nauczycieli, przedsiębiorców, humanistów i osób zainteresowanych zdobyciem Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych (ECDL).
Kursy skierowane do nauczycieli „Kompetencje multimedialne i komunikacja interpersonalna" - są adresowane głównie do kadr szkół, które chcą poszerzyć swoje kompetencje w zakresie najnowszych technologii. Ponadto mają przygotowywać, aby podczas zajęć nauczyciel umiał wykorzystywać narzędzia multimedialne i uczyć obycia w komunikacji interpersonalnej.
Przedsiębiorcom proponowany jest kurs z zakresu równouprawnienia płci. „Gender Mainsteaming" – bo tak się nazywa szkolenie - przygotowuje osoby, które zarządzają personelem w firmach, gdzie szczególnie widoczne są różnice traktowania płci. Humanistom proponowane są natomiast cykle zajęć w trzech zakresach związanych z pozornie całkiem inną tematyką niż tą, z którą mieli oni dotychczas do czynienia tj. „Matematyka w naukach społecznych", „Zostań także inżynierem" i „Technologie informacyjne i edukacja multimedialna". Mogą one ułatwić humaniście odnalezienie pracy dzięki poszerzeniu swoich kompetencji, także o nauki związane z przedmiotami ścisłymi.
Oferta dla osób zainteresowanych ECDL jest wyjątkowo duża. W ciągu roku około 100 osób może skorzystać z takiego kursu z zakresie podstawowej obsługi komputera – ECDL core, a także 40 osób w zakresie zaawansowanej obsługi komputera – ECDL advance. Przy pomocy Fundacji Apostolstwa Eucharystycznego dla Dzieci Niepełnosprawnych Dzieci-Dzieciom w Nadliwiu z kursu skorzysta także podczas trwania projektu około 108 osób niepełnosprawnych. Kurs ECDL kończy się egzaminem i otrzymaniem certyfikatu, który jest respektowany w 130 krajach na świecie. Kurs jest realizowany przez specjalistów z Międzynarodowego Centrum Szkoleń i Kompetencji z Lublina (MCSK), będącego partnerem Projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia".
Płatne staże i praktyki dla studentów
Dodatkowo warto dodać, że dzięki dofinansowaniu jakie szkoła otrzymała od UE, a także Projektowi „Przedsiębiorcza Uczelnia" przed placówką otworzyła się możliwość oferowania płatnych praktyk i staży. Studenci, którzy podejmują naukę w warszawskiej WSP TWP mogą w czasie swojej edukacji podjąć pracę w jednej z firm współpracujących ze szkołą i dostawać za to wynagrodzenie. Ponadto funkcjonujące Akademickie Biuro Karier wykorzystując środki unijne ma zamiar organizować także seminaria tematyczne o problemach na rynku pracy, a także chce przygotować specjalistyczne publikacje z zakresu rynku zatrudnienia.Jak wykorzystać 27 000 000 złotych?
Po zapoznaniu się z projektem „Przedsiębiorcza Uczelnia" można powiedzieć, że pieniądze z dotacji UE zostały spożytkowane w odpowiedni sposób. Zapewniają wiele atrakcyjnych możliwości zarówno dla studentów WSP TWP, jak i osób z otwartego naboru, które ukończyły już studia wyższe. Nie pomija on ani osób niepełnoprawnych, ani osób szukających możliwości zdobycia doświadczenia na rynku pracy. Rozwijając choćby ideę platformy e-learningowej projekt wspiera unowocześnienie polskiej edukacji i polskiego sposobu przekazywania wiedzy na wyższych uczelniach. Zatem, jak widać projekt „Przedsiębiorcza Uczelnia" spełnił oczekiwania osób, które podjęły się jego realizacji, a także oczekiwania osób, które śledziły jego rozwój i to, w jaki sposób spełnia on swoje założenia.Małgorzata Herman