Powstanie grupa przesłuchująca oskarżonych o terroryzm
Obama zaakceptował utworzenie grupy zwanej w skrócie HIG (High-Value Detainee Interrogation Group) pod koniec ubiegłego tygodnia. Będzie się ona składała z ekspertów pochodzących z kilku amerykańskich agencji wywiadowczych i będzie nadzorowana przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Jak podkreśla "WP" spowoduje to przeniesienie środka ciężkości walki z terroryzmem z CIA i da Białemu Domowi bezpośredni nadzór nad nową instytucją.
Dziennik przypomina, że aby odciąć się od sposobów działania administracji George'a W. Busha Obama nakazał wkrótce po objęciu władzy zmianę sposobu przesłuchiwania i przetrzymywania osób podejrzanych o terroryzm. Nakazał też utworzenie grupy zadaniowej, która miała zająć się tymi kwestiami. To właśnie ta grupa zadaniowa, w raporcie który zostanie ujawniony w poniedziałek, zaleciła utworzenie nowej jednostki do przesłuchiwania podejrzanych o terroryzm.
Zgodnie z nowymi wytycznymi przesłuchania mają przebiegać zgodnie ze wskazówkami zawartymi w podręczniku polowym amerykańskiej armii (Army Field Manual), co oznacza, że zakazane będą, jak pisze "Washington Post", "pewne techniki pozostające w szarej strefie między torturami a legalnymi metodami przesłuchań, takie jak głośna muzyka, czy pozbawianie snu".
Śledczy nie będą mieli obowiązku odczytywania przesłuchiwanym ich praw, jednak wpłynie to na możliwość wykorzystania uzyskanych przez nich informacji przed sądem. Gazeta podkreśla, że podstawowym zadaniem HIG będzie zebranie danych wywiadowczych dotyczących zagrożenia terrorystycznego.
Grupa zadaniowa zaleciał również, aby HIG rozpoczęło program badawczy mający na celu rozwinięcie nowych technik przesłuchań i sprawdzenie skuteczności dotychczasowych. Docelowo grupa ma opracować zestaw najlepszych sposobów prowadzenia przesłuchań i podzielić się spostrzeżeniami z innymi agencjami. Do HIG dołączeni zostaną lingwiści i specjaliści zajmujący się poszczególnymi kulturami.
Waszyngtoński dziennik pisze, że grupa zadaniowa powołana przez prezydenta Obamę zaleciła także, aby Departament Stanu USA odegrał aktywniejszą rolę w procesie przenoszenia podejrzanych o terroryzm do innych krajów. Powinien on sprawdzić, czy zapewnienia rządów krajów, gdzie trafią więźniowie, iż nie będą oni torturowani będą przestrzegane.
"Washington Post" przypomina jednocześnie, że oddzielna grupa zadaniowa, która miała zająć się losem więźniów z amerykańskiej bazy Guantanamo oraz przyszłymi uregulowaniami dotyczącymi aresztowania i przetrzymywania osób podejrzanych o terroryzm nie zakończyła jeszcze pracy.