Ahmadineżad: w sprawach atomowych muszą rozmawiać specjaliści
Nowa propozycja
Prezydent Iranu zadeklarował też, że Iran zaproponuje zakup amerykańskiego wzbogaconego uranu na potrzeby medyczne. Dodał, że oferta ta będzie przedstawiona przez wysokich rangą irańskich dyplomatów na spotkaniu 1 października w Genewie z przedstawicielami pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji i Chin) i Niemiec.
- Uważam, że jest to bardzo solidna propozycja, która stanowi dobrą okazję do rozpoczęcia relacji opartych na zaufaniu między USA a Iranem i do zaangażowania się we współpracę - ocenił Ahmadineżad. Według niego około dwudziestu produktów medycznych jest obecnie wytwarzanych w reaktorze badawczym w Teheranie. Powstają tam izotopy radioaktywne wykorzystywane do stawiania diagnoz i leczenia - wyjaśnił Ahmadineżad, dodając, że potrzeba do tego celu więcej paliwa nuklearnego.
Do celów naukowych
Reaktor ten został dostarczony przez USA przed rewolucją islamską z 1979 roku, kiedy reżim szacha Rezy Pahlawiego był jeszcze wspierany przez Amerykanów. - Chcemy kupić te materiały atomowe do celów medycznych. To kwestia humanitarna - podkreślał prezydent Iranu. Ahmadineżad powtórzył, że Iran nie jest zainteresowany pozyskaniem broni atomowej.
Holokaust nie powinien być pretekstem
Zapytany, dlaczego zaprzecza Holokaustowi, Ahmadineżada odparł: "Należy zadać sobie pytanie, czy takie zdarzenie miało miejsce, gdzie do niego doszło, kto je przygotował i jaka była w nim rola Palestyńczyków? Jaką zbrodnię popełnili, aby zasłużyć na to co dostali w jego wyniku. Dlaczego Palestyńczycy mają być ofiarami? (...) Jaką rolę odegrali w Holokauście? Dlaczego Holokaust jest wykorzystywany jako pretekst do okupowania ziemi innych ludzi?.
Na pytanie o powyborcze niepokoje w Iranie i ewentualny proces przywódców opozycji stwierdził, że nie chce stawiać nikogo przed sądem, a w Iranie "ludzie należący do różnych grup mogą swobodnie wybierać ścieżkę polityczną, którą chcą podążać". - Wybory w Iranie są prowadzone w ramach przewidzianych prawem i są wolne. W każdych wyborach może wygrać jedna osoba - podkreślił.
Broń atomowa do pozyskiwania energii?
Amadineżad wysunął swoje propozycje w chwili, gdy przywódcy światowych mocarstw, w tym prezydent USA Barack Obama i Francji Nicolas Sarkozy, wykazali stanowczość wobec programu nuklearnego Iranu w trakcie obrad Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Kraje zachodnie podejrzewają, że Iran chce pozyskać broń atomową pod pozorem prowadzenia cywilnego programu jądrowego. Teheran twierdzi, że jego działania mają charakter pokojowy i służą pozyskaniu energii.
pap, dar