Nowy niemiecki rząd chce pogłębiać współpracę z Polską
CDU/CSU i FDP zawarły porozumienie o sformowaniu rządu koalicyjnego po zakończeniu 12-godzinnej rundy rozmów toczonej w nocy z piątku na sobotę. Głównym punktem spornym była skala planowanych cięć podatkowych. Nowa "koalicja środka" - jak nazwano ją w preambule umowy - obiecuje m.in. zmniejszenie ciężarów podatkowych na kwotę 24 mld euro w ciągu czteroletniej kadencji i uproszczenie systemu podatkowego w Niemczech. - Praca musi znowu się opłacać - powiedział szef FDP Guido Westerwelle. Uczciwa polityka podatkowa jest przesłanką wzrostu gospodarczego.
Finanse nie podzieliły chadeków z liberałami
Porozumienie ostatecznie otwiera drogę do objęcia w przyszłym tygodniu władzy przez nowy centroprawicowy rząd, po miesiącu od wyborów parlamentarnych, w których chadecy i liberałowie zdobyli większość w Bundestagu. Wcześniej koalicjanci porozumieli się w sprawie reformy systemu finansowania ochrony zdrowia, która miałaby nastąpić w 2011 roku. Uzgodniono, że znacznej przebudowie ulegnie wprowadzony w ubiegłym roku przez wielką koalicję CDU/CSU i SPD fundusz zdrowia. Liberałowie domagali się likwidacji tego funduszu.
W umowie koalicyjnej zapowiedziano także realizację zgodnie z przyjętą ustawą projektu budowy w Berlinie ośrodka muzealno-dokumentacyjnego "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", który upamiętnić ma przymusowe wysiedlenia Niemców. Obiecano także wsparcie dla budowy muzeum Niemców Sudeckich w Monachium.UE i ONZ ważne dla Niemiec
W rozdziale umowy koalicyjnej, dotyczącym polityki zagranicznej opowiedziano się za wzmocnieniem UE, a także współpracy z USA. Niemiecka koalicja popiera rozwój unijnej polityki sąsiedztwa oraz strategię rozszerzania UE, która oparta będzie na odpowiednich kryteriach. "Nie należy wyznaczać daty członkostwa przed zakończeniem negocjacji akcesyjnych" - ocenili niemieccy koalicjanci. Przyszły niemiecki rząd nie będzie blokował przyjęcia do UE Turcji, ale jeśli kraj ten nie będzie w stanie spełnić wszystkich warunków członkostwa, powinien współpracować z UE w ramach uprzywilejowanego partnerstwa. Koalicjanci potwierdzili także, że Niemcy są gotowe do zajęcia stałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Rząd zadebiutuje w środę
Dziś kanclerz i przewodnicząca CDU Angela Merkel, szef CSU Horst Seehofer oraz przywódca FDP Guido Westerwelle mają przedstawić wyniki rozmów oraz skład przyszłego rządu. W niedzielę i poniedziałek porozumienie koalicyjne zostanie przyjęte na konwencjach FDP i chadecji. Nowy Bundestag ukonstytuuje się we wtorek a w środę nastąpić ma wybór Merkel na kanclerza Niemiec.
PAP, arb