Chińska armia wkracza do Opola
Wśród tworzących terakotową armię gwardzistów cesarza są tylko rzeźby autentycznych wojowników. Nie ma tam masowej produkcji według jakiegoś wzoru. - Każdy z żołnierzy ma indywidualne rysy twarzy i mimikę, są wśród nich wysocy i niscy, grubi i chudzi, różniący się uzbrojeniem i detalami. Tak jak natura stworzyła tych żołnierzy, tak zostali oni przedstawieni. To naprawdę fenomenalne - podkreśliła dyrektor. Zajączkowska zaznaczyła, że na świecie są obecnie dwa zestawy doskonałych replik terakotowych żołnierzy, które podróżują i są pokazywane na wystawach. Oryginały chińskich wojowników można obejrzeć w trzech ogromnych namiotach w Pekinie.
Zajączkowska podkreśliła, że opolskie muzeum organizując wystawę nie spodziewało się wielu trudności, które trzeba było pokonać. - Myśleliśmy sobie, że figury będą kopiami wykonanymi z nowoczesnych materiałów i ważącymi ok. 20 kg. Tymczasem każda replika postaci ludzkiej waży ok. 200 kilogramów, a figury koni są jeszcze cięższe - wyjaśniła.
Ekspozycja zatytułowana "Chińska Armia Terakotowa Cesarza Quin" będzie czynna do 29 stycznia. - Mamy nadzieję, że przez ten czas uda się nam - naprzeciw tej chińskiej armii - zgromadzić równie potężną armię zwiedzających - podsumowała dyrektor.PAP, arb