Wrocław funduje nowe stypendium
Jak podkreślił we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi wrocławskiego magistratu Maciej Litwin, stypendium zostało ustanowione, aby uhonorować osobę profesora Fritza Sterna.
"Stypendium jednocześnie ma wzbogacić wrocławskie środowisko akademickie i życie intelektualne naszego miasta poprzez przyciągnięcie do Wrocławia wybitnych naukowców. (...) Laureaci tego programu będą wybierani na podstawie dokonań naukowych, ale bardzo ważne jest również zaangażowanie społeczne, tzn. realny wpływ na to, aby kultury i ludzie lepiej się ze sobą rozumiały" - wyjaśnił Litwin.
Stypendium w wysokości 10 tys. euro będzie przyznawane raz do roku. Zostało ono ufundowane przez prezydenta Wrocławia oraz niemiecką fundację Zeit-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius. Kandydatury naukowców będą wysuwane przez wrocławskie uczelnie. Decyzję o przyznaniu stypendium podejmie kapituła pod przewodnictwem prof. Sterna.
Stypendium jest częścią szerszej inicjatywy - programu fundusz "Scientiae Wratislavienses". Powstał on w 2007 r. z inicjatywy prezydenta Wrocławia oraz rektorów wrocławskich uczelni. Program ma umożliwiać wrocławianom spotkanie z wybitnymi przedstawicielami świata nauki i kultury. W 2009 r. w ramach programu zorganizowano 22 wykłady i warsztaty promujące naukę. W tych spotkaniach wzięło udział ok. 1200 osób. We Wrocławiu w ramach programu gościli m.in. dyrektor Instytutu Elektroniki i Informatyki Kwantowej Uniwersytetu w Tokio prof. Yasuhiko Arakawa i była przewodnicząca Bundestagu, prezes Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki prof. Rita Suessmuth.
Prof. Fritz Stern jest amerykańskim historykiem pochodzenia żydowskiego, badaczem i znawcą historii Niemiec. Urodził się w 1926 r. we Wrocławiu; w 1938 r. wraz z rodziną wyemigrował z Niemiec do Stanów Zjednoczonych na fali nasilającego się antysemityzmu.
Kariera profesora związana jest z Columbia University w Nowym Jorku, którego był również rektorem. Jego działalność naukowa koncentruje się wokół dwóch tematów: rozwoju narodowego socjalizmu w Niemczech w pierwszej połowie XX wieku oraz historii mniejszości żydowskiej w Niemczech i jej wpływie na kulturę niemiecką w XIX i XX w.
W 2002 r. Uniwersytet Wrocławski nadał mu tytuł doktora honoris causa. Ten tytuł otrzymał również od brytyjskiego Oxford University w 1985 r. Stern jest autorem wielu książek i esejów, m.in. "Niemcy w Pięciu Wcieleniach", "Niemiecki Świat Einsteina".
PAP, mm