Biblioteka także dla niewidomych
Dodano:
Sprzęt umożliwiający czytanie osobom niewidomym i niedowidzącym zakupi Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach w ramach projektu "Biblioteka równych szans - dla osób z dysfunkcją wzroku" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Koszt całego projektu to ponad 90 tys. zł. Większość środków - 63,5 tys. zł - pochodzić będzie z ministerialnego programu "Infrastruktura kultury" - powiedział dyrektor biblioteki Andrzej Dąbrowski.
W ramach projektu w czytelni powstanie kompleksowe komputerowe stanowisko brajlowskie. Zamontowane tam urządzenie przełoży litery tekstu na znaki brajlowskie, które będzie można odczytać ze specjalnego monitora. Będzie można również pisać brajlem, a tekst wydrukować na drukarce brajlowskiej.
Do czytelni trafią również dwa multilektory, czyli urządzenia, które czytają teksty. Kolejne urządzenie to powiększalnik cyfrowy, który posłuży osobom słabowidzącym. Może on powiększyć tekst nawet 70 razy.
Dyrektor powiedział, że z danych Polskiego Związku Niewidomych wynika, iż ponad 2 tys. mieszkańców województwa świętokrzyskiego ma dysfunkcje wzroku. W bibliotece pojawiają się takie osoby, nie tylko z Kielc, ale także spoza stolicy regionu.
W swoich zbiorach biblioteka posiada audiobooki i kasety magnetofonowe z "książką mówioną".
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach jest także dostępna dla osób poruszających się na wózkach. W nowoczesnym budynku, w którym funkcjonuje od ponad roku, znajdują się m.in. podjazdy i windy.
Kielecka książnica jest największą w˙województwie świętokrzyskim biblioteką publiczną. Posiada ponad 300-tysięczny księgozbiór współczesny i˙historyczny z˙różnych dziedzin wiedzy oraz zbiór zabytkowy zaliczony do Narodowego Zasobu Bibliotecznego.
pap, em