UW i Warszawski Uniwersytet Medyczny powalczą o dobro polskiej nauki
- Podpisane dzisiaj porozumienie kładzie nacisk na współpracę naukową - mówiła podczas uroczystości prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor UW. - Nie zamierzamy jednak ograniczać się jedynie do wspólnej działalności badawczej. Choć celem obu naszych uczelni jest bycie uniwersytetami badawczymi, to prowadząc badania zawsze robimy to przy udziale młodych ludzi, których kształcimy oraz z myślą o nich - podkreślała pani rektor. Podpisana umowa sankcjonuje trwającą od dziesięcioleci współpracę obu uczelni. - Sięgając do historii, pamiętamy, że kiedyś byliśmy częścią Uniwersytetu Warszawskiego - mówił prof. Marek Krawczyk, rektor WUM. - Dzisiaj jesteśmy niezależną uczelnią, ale nigdy nie zapominamy o wspaniałych korzeniach i fakcie, że UW jest naszym partnerem a nasza współpraca na polu badań i dydaktyki ma ogromna znaczenie - kontynuował.
Wspólne projekty i badania już dziś ściśle łączą środowiska akademickie UW oraz WUM. Największym wspólnym przedsięwzięciem, o którym w trakcie uroczystości mówili rektorzy obu uczelni, jest powołanie Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT). Na jego utworzenie uczelnie uzyskały dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości blisko 360 mln zł. CePT, który składać się będzie z kilkunastu laboratoriów i pracowni, umożliwi prowadzenie interdyscyplinarnych badań biomedycznych na najwyższym światowym poziomie. Naukowcy z UW, WUM oraz innych warszawskich instytucji zaangażowanych w projekt, zajmować się będą opracowywaniem nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych w leczeniu chorób nowotworowych, układu krążenia oraz układu nerwowego. - Nauka musi być dzisiaj uprawiana niezależnie od istniejących struktur instytucjonalnych - mówiła o zaletach CePT rektor UW. - Grupy badawcze powinny tworzyć się zgodnie z potrzebami naukowców - dodała. - CePT jest jedynie jednym z wielu przykładów naszej wieloletniej współpracy - podkreślał rektor WUM, nawiązując m.in. do planów uruchomienia przez obie uczelnie wspólnego kierunku studiów "Logopedia ogólna i kliniczna", które prowadzone będą przez Wydział Polonistyki UW oraz I Wydział Lekarski WUM.
Od kilku lat UW i WUM prowadzą też prace nad stworzeniem Ośrodka Produkcji Radiofarmaceutyków, który mieścić się będzie w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów UW. Ośrodek będzie jednostką badawczą oraz producentem radiofarmaceutyków stosowanych w Pozytonowej Tomografii Emisyjnej (PET), która pozwala na diagnozowanie i ocenę stanów nowotworowych oraz bezinwazyjną diagnostykę kardiologiczną.
Uniwersytet Warszawski podpisał w ostatnim czasie podobne porozumienia o współpracy m.in. z Politechniką Warszawską, Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina oraz Akademią Sztuk Pięknych. Naszą uczelnię łączy też porozumienie z miastem o współpracy w obszarze popularyzacji nauk. Wszystkie te umowy mają przyczynić się do wzmocnienia partnerskich uczelni, rozwoju polskiej nauki oraz promocji Warszawy jako silnego ośrodka akademickiego.
Uniwersytet Warszawski, arb