Wieje wiatr polsko-rosyjskiego pojednania
"Polska wielkość, nasza małość" - tak komentarz zatytułował publicysta katolickiego dziennika "Avvenire" Luigi Geninazzi, który spory we Włoszech wokół różnego stosunku do katastrofy, wyrażanego na łamach włoskiej prasy, z godnością, jaką wykazuje w tych dniach cały polski naród. Geninazzi zauważa ze smutkiem: "Nawet w obliczu polskiej tragedii są wśród nas tacy, którzy zdołali wrzucić ją do polityki, tej niskiej i niegodnej". Włoski publicysta potępił satyryczny rysunek, który ukazał się dzień po katastrofie w dzienniku opozycyjnej lewicy "L'Unita", w którym pojawiło się stwierdzenie, że "niektórym zabiera się za dużo, a innym za mało". Ze słów tych prorządowe "Il Giornale" - podkreśla Geninazzi - wyciągnęło wniosek, że lewica życzy śmierci premierowi Silvio Berlusconiemu.
Komentator dziennika włoskiego episkopatu zwraca uwagę na "bezmierny smutek narodu, który zgromadził się wokół trumny prezydenta". "Lech Kaczyński był osobistością kontrowersyjną, co do której polskie społeczeństwo często się dzieliło, także w ostry sposób. Ale Polacy, wszyscy Polacy, i to nie tylko ci z klasy politycznej, powitali go jako bohatera i go opłakują szczerymi łzami, bo widzą w nim najwznioślejszy symbol narodu" - czytamy w komentarzu.
"Polska, jak już w czasach Adama Mickiewicza, znów staje się Chrystusem Narodów, modli się i szlocha w kościołach" - stwierdza publicysta, od 30 lat relacjonujący wydarzenia w Polsce. I pyta: "W jakim innym europejskim kraju członkowie rządu i władz przyklękają przed trumną zmarłego przywódcy?".
Luigi Geninazzi wyraża opinię, że "uderza dystans" między tym, co dzieje się w Polsce i co mówią politycy, a komentarzami włoskimi, w których "z makabryzmem i natarczywą rozkoszą kopie się w ranach polskiej historii i przywołuje absurdalne porównania". Za takie uznaje porównanie na łamach "Corriere della Sera" tragedii pod Smoleńskim do katastrofy, w której zginął generał Władysław Sikorski. "W Polsce i Rosji dzieją się wielkie rzeczy, pod znakiem ogromnego bólu. Czy tu we Włoszech jest ktoś, kto zdał sobie z tego sprawę?" - pyta dziennikarz "Avvenire".
PAP