Pawlak wystartuje w wyborach prezydenckich. "To mąż stanu"
Po 10 kwietnia - tylko Pawlak
Pawlak był jedynym zgłoszonym kandydatem i uzyskał jednogłośne poparcie wszystkich uczestników konwencji. "Kolega prezes Waldemar Pawlak - dwukrotny premier oraz wicepremier w rządach koalicyjnych, poseł na Sejm od pierwszych dni wolnej Polski, wieloletni prezes jednej z najstarszych organizacji społecznych, rolnik i przedsiębiorca, ekspert nowoczesnych technologii, działacz samorządowy, polityk zdolny do współpracy - będzie prezydentem, który sprosta współczesnym wyzwaniom i zadba o narodową tożsamość" - brzmi uchwała Konwencji Wyborczej PSL.
Wszyscy politycy PSL podkreślali, że w sytuacji bardzo krótkiej i specyficznej kampanii prezes Pawlak jest najlepszym kandydatem, jakiego partia mogła wystawić. - To jest kandydat najlepszy z możliwych - powiedziała wicemarszałek Sejmu, wiceprezes PSL Ewa Kierzkowska, która zgłosiła kandydaturę Pawlaka. Z kolei Janusz Piechociński zapewniał dziennikarzy, że "na te wybory, na tę sytuację jest to kandydat, który nie tylko do kampanii, ale do życia politycznego wnosi i wniesie umiar i spokój. - Pokaże, że w polityce możliwa jest nie tylko konfrontacja, ale i kooperacja - dodał. - Pawlak jest na pewno najlepszym z nas i nie przypuszczam, żeby ktoś uzyskał lepszy wynik od prezesa. Myślę, że cała partia będzie mocno pracować na to, żeby ten wynik był jak najlepszy - komplementował swojego szefa członek Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL Stanisław Rakoczy.
Jednak jeszcze miesiąc temu w PSL rozważano różne kandydatury. Sam Pawlak mówił w tym kontekście między innymi o Ewie Kierzkowskiej, czy przewodniczącym klubu PSL Stanisławie Żelichowskim. Wiceprezes PSL Jan Bury wymienił także nazwiska wiceprezes PSL Jolanty Fedak, byłego marszałka Sejmu Józefa Zycha, czy Janusza Piechocińskiego. - To wszystko było jednak przed 10 kwietnia. Ta tragedia zmieniła obraz sceny politycznej i zmienia tę kampanię. W tym momencie zdecydowaliśmy więc, że to wicepremier Pawlak będzie naszym kandydatem, gdyż ma duże doświadczenie w zarządzaniu państwem i na pewno sobie poradzi w tej trudnej sytuacji. Waldek Pawlak też się od tego nie uchyla. Podjął to wyzwanie, będzie kandydował i jest to najlepszy kandydat, jakiego PSL mogłoby dziś mieć - powiedział Bury.
Rakoczy zapewnił z kolei, że Pawlak mówiąc wcześniej o innych kandydatach na prezydenta był szczery. - Wiem, że to co mówił wcześniej o innych kandydatach było szczere. Naprawdę nie miał zamiaru kandydować. Jednak są sytuacje, w których trzeba stanąć na wysokości zadania, trzeba odrzucić własne ambicje i postawić na państwo. Po tym poznaje się mężów stanu - podkreślił.
PSL: wniesiemy do kampanii spokój
Ludowcy zapewniają, że kampania wyborcza ich kandydata będzie merytoryczna i spokojna. - To będzie kampania bardzo rozważna, spokojna, z debatą merytoryczną. Na pewno z naszej strony bez ataków politycznych. Będziemy ją prowadzić zgodnie ze słowami Jana Pawła II +Solidarność znaczy nie jeden przeciwko drugiemu, ale jeden z drugim - powiedział Bury. Żelichowski przypuszcza jednak, że nie wszystkie partie mają taki pomysł na kampanię. Polityk spodziewa się, zwłaszcza ze strony PO i PiS, ostrej i brutalnej rozgrywki. - Myślę, że dwie główne partie będą prowadzić bardzo brutalną walkę, gdyż oni już się do tego przyzwyczaili i nie wyobrażają sobie innego sposobu. My chcemy zaprezentować kampanię równowagi i rozsądku. Myślę, że Polacy przekonają się do takiej kampanii i takich propozycji - podkreślił. Polityk PSL nie martwi się też o 100 tys. podpisów, które każdy kandydat musi zebrać. Zapewnia, że dla PSL to nie będzie stanowiło problemu, gdyż partia ma swoje struktury w całym kraju, w każdej gminie i ponad sto tysięcy członków.
PAP, im, arb