30 lat więzienia za masakrę w Srebrenicy
Nie udało się ustalić dokładnej liczby wymordowanych tego dnia w magazynie w Kravicy - powiedział sędzia Bektaszević. Dodał, że 13 lipca według świadków wymordowano do tysiąca ludzi. Ciała pogrzebano w zbiorowej mogile, ale później zwłoki przewieziono w inne miejsce, aby zatrzeć ślady zbrodni. Oddziały Serbów bośniackich dowodzone przez generała Ratko Mladicia zabiły po zajęciu Srebrenicy, miasta, które miało być chronioną przez ONZ strefą bezpieczeństwa, około 8 tysięcy bośniackich Muzułmanów.
ONZ-owski trybunał ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii skazał do tej pory w związku z masakrą w Srebrenicy siedmiu Serbów bośniackich. Procesy dziewięciu kolejnych trwają. Trybunał ds. zbrodni wojennych, ustanowiony w Bośni i Hercegowinie w 2005 roku, aby odciążyć międzynarodowy trybunał w Hadze, wytoczył procesy w sprawie masakry w Srebrenicy kilkudziesięciu Serbom bośniackim. Dwunastu z nich, w tym Vukovicia i Tomicia, skazano na więzienie, siedmiu uniewinniono, a siedmiu nadal jest sądzonych.
Gen. Mladić ukrywa się od 14 lat. Polityczny przywódca Serbów bośniackich z czasów wojny, Radovan Karadzić, sądzony w Hadze, odrzuca 11 postawionych mu zarzutów w związku ze zbrodniami wojennymi w Bośni i Hercegowinie.PAP, arb