Komorowski: święto narodowej dumy i zadumy
Zdaniem Komorowskiego, każdy naród potrzebuje "mocno bijących źródeł dumny narodowej" i Polacy czerpią dumę z "osiąganych dzisiaj celów, tych samym, które przyświecały twórcom Konstytucji 3 Maja"
"Zwykle jest to święto radosne, w tym roku jednak chcemy je obchodzić w zadumie i refleksji" - mówił Komorowski. Podkreślił, że smoleńska tragedia pokazała, że "współczesne państwo polskie zdało ten trudny egzamin".
"W 219. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja mamy prawo podnieść wysoko głowy, bo możemy być dumni ze współczesnego państwa polskiego" - dodał marszałek.
Przypomniał o wielu obywatelach, przedstawicielach instytucji państwowych, służbach mundurowych, harcerzach, którzy w najtrudniejszym okresie "przeprowadzali państwo polskie przez ten trudny egzamin".Centralne uroczystości z okazji święta 3 maja przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęły się o godz. 12 od odegrania hymnu. W uroczystości wzięli udział m.in. premier Donald Tusk, minister obrony narodowej Bogdan Klich, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezes PiS Jarosław Kaczyński, kandydat tej partii na prezydenta.
W sposób podniosły, ale skromniejszy ze względu na niedawną katastrofę pod Smoleńskiem obchodzono w Krakowie Święto Konstytucji 3 Maja. Jak stwierdzono podczas uroczystości - rany po tym tragicznym wypadku się jeszcze nie zabliźniły.
Z tego powodu główna uroczystość patriotyczna z okazji 219. rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 Maja przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Krakowie odbyła się bez przemówień i bez defilady żołnierskiej.
Po Apelu Pamięci oddano trzykrotną salwę honorową, potem delegacje kombatantów, władz Krakowa i Małopolski, parlamentarzystów, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, Wojska Polskiego i innych służb mundurowych złożyły wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Wcześniej, przed główną uroczystością patriotyczną, w Katedrze na Wawelu odbyła się msza św. Za Ojczyznę. Po niej tradycyjnie uformował się pochód, który wyruszył z Wawelu pod Krzyż Katyński na pl. O. Adama Studzińskiego, gdzie złożono wieniec od społeczności Krakowa i Małopolski. Następnie pochód Drogą Królewską przez Rynek Główny dotarł na pl. Matejki, przed Grób Nieznanego Żołnierza.
Pochodowi towarzyszyli ułani na koniach i w historycznych strojach.pap, em